Въпреки че нивата на замърсяване на въздуха са спаднали с над 10% за една година, тяхното въздействие върху човешкото здраве остава тревожно. Според последния доклад на Европейската агенция за околна среда (ЕАОС), замърсяването на въздуха продължава да бъде причина за значителен брой преждевременни смъртни случаи, както и фактор за заболявания в Европа, пише France Soir.
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Само през 2019 г. най-малко 307 000 души в ЕС са починали от излагане на замърсяване с фини частици. Минимум 178 000 от тези смъртни случаи или 58% са могли да бъдат предотвратени, ако всички държави членки на ЕС бяха достигнали нивата, изисквани от новата директива на СЗО за качество на въздуха от 5 µg / m3.
Планът на ЕС за нулево замърсяване има за цел да намали броя на преждевременните смъртни случаи с повече от 55% до 2030 г. Според анализа на ЕАОС, ЕС в момента е на път да постигне тази цел, тъй като броят на тези смъртни случаи е намалял с около една трета между 2005 и 2019 г. За да подобри здравето, производителността и качеството на живот на всички европейци, и по-специално на най-уязвимите, ЕС все още трябва да инвестира в отопление, мобилност, по-чисти селско стопанство и промишленост, твърди Ханс Бруйнинкс, изпълнителен директор на ЕАОС.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)