През последните години изчезващите италиански градове правят всичко възможно, за да привлекат нови жители – в цялата страна стартират няколко схеми за продажба на жилища на цена от 1 евро.
Но докато някои населени места се борят да намерят купувачи за своите изоставени сгради, други се наслаждават на успешни продажби.
След като регистрира огромно търсене за предишните разпродажби на жилища през 2019 г. и 2021 г., сицилийската Самбука ди Сицилия се готви да пусне трета партида на пазара – този път с начални цени от 3 евро.
Предишният успех
„Вероятно ще последват повече продажби през следващите години“, казва новоизбраният кмет Джузепе Качиопо пред CNN. „Чужденците се стичат да купуват нашите домове, те са хит“.
Качиопо насърчава потенциалните купувачи да посетят града и да разгледат 12-те жилища, които този път ще бъдат предложени на пазара.
„Моментът е идеален. Туристи и заинтересовани купувачи, които в момента пътуват до Италия, както и тези, които планират пътуване през лятото, могат да дойдат да разгледат“, казва кмета.
Снимка: iStock
Според Качиопо, наличните жилища, разположени в стария сарацински квартал, са „структурно стабилни като продадените досега“, но се нуждаят от рестайлинг.
Самбука влезе в световните заглавия през 2019 г., когато CNN обяви, че пуска 16 жилища за продажба на цени от 1 евро. 2 години по-късно градът предложи втора партида жилища за 2 евро.
Разпродажба, която привлече международни купувачи чак от Близкия изток, помогна за обновяването на местната икономика с приток от 20 млн. евро, казва Качиопо. Това включва оборот за настаняване и нови магазини, както и от договори със строители, архитекти, геодезисти, интериорни дизайнери и нотариуси.
ОЩЕ: Италия ще строи мост до Сицилия за 12 млрд. евро
„Двете партиди къщи, собственост на кметството, съживиха сектора на частните недвижими имоти. Хората, които бързаха да грабнат една на търг, но не успяха да го направят, купиха вместо това евтина къща. Досега са продадени 250 жилища“.
Увенчалите се с успех усилия на Самбука да продаде празните си домове до голяма степен се приписват на факта, че местните власти, всъщност, притежават изоставените жилища.
Други обезлюдени италиански градове – като средновековния Патрика, разположен на юг от Рим, опитаха да стартират подобни схеми, но трудно издирват бившите собственици, за да получат разрешение да продадат празните им домове.
Възродени надежди
Снимка: iStock
Властите на Самбука влизат във владение на изоставените къщи в града, след като земетресение удари долината Белице през 1969 г. Природното бедствие гони местните, оставяйки празни имотите.
„Тогава властите одобриха конкретен закон за възраждането на Самбука, който предостави на кметството собственост върху изоставените домове, така че можем да се разпореждаме с тях както желаем, без посредници“, казва кметът.
Това означава, че процесът на продажба е много по-бърз, тъй като не е нужно местните власти да поддържат връзка между собственици и купувачи.
Жилищата, които се предлагат този път, са едностайни, двустайни и тристайни къщи с площ от 50 до 80 кв. метра, изградени със златисто-кафеникави камъни и разположени на един или три етажа.
Снимка: iStock
Много от тях имат балкони от ковано желязо с изглед към калдъръмени алеи и панорамни тераси, както и оригинални боядисани в зелено стари дървени врати с декорирани арки и прозорци.
Тези в най-добро състояние разполагат с малки вътрешни мавритански дворове с лимонови дървета и подове от стари боядисани майоликови плочки. Но повечето се нуждаят от ремонт и са пълни със забравени вещи и куп счупени, прашни мебели.
ОЩЕ: Броят на туристите в Италия достигна рекордни върхове
В зависимост от състоянието на имота, ремонтите обикновено започват от 30 000 евро, но може да достигнат до над 200 000 евро, ако купувачите планират да превърнат къщата в луксозно убежище. Една американска двойка, например купила изгоден дом в града, добавя вътрешен асансьор.
Много от тези купувачи, спечелили предишните търгове, в крайна сметка купуват още имоти в града. Това често са свързани домове, което означаваше, че могат да бъдат превърнати в един голям имот.
Голямо търсене
Снимка: iStock
Желаещи да спечелят от голямото търсене, местните жители се втурнаха да разпродават гаражи или стари изоставени тавани. Повечето от хората, привлечени в това отдалечено място в Сицилия, разположено далеч от туристическите тълпи, са от САЩ.
Това помогна за създаването на „Малката Америка“ – в повечето местни жители вече говорят английски със сицилиански акцент, дори по-възрастните.
Чужденците може да са били рядка гледка тук преди 2019 г., но сега са станали част от пейзажа, шегува се Качиопо, като значителна общност от емигранти вече нарича Самбука дом.
Миналата година кметството отваря пространства за отдалечена работа, за да привлече глобални дигитални номади, предлагайки безплатни престои и укрепвайки своята Wi-Fi връзка в тесните улички. „Нашият град вече определено е на картата“, казва Качопо.
Снимка: iStock
Домовете, които се предлагат на търг в момента, ще бъдат продадени на предложилия най-висока цена, като печелившата оферта ще бъде поставена в запечатан плик и отворена пред съдия след крайния срок за кандидатстване.
Тези, които участват в търга, трябва да платят гаранция за депозит от 5000 евро. Ако загубят наддаването, сумата веднага ще им бъде възстановена. Но ако спечелят, 5000 евро автоматично ще станат част от депозита им.
ОЩЕ: Петте държави с най-добър баланс между работа и личен живот
Правилата на схемата предвиждат купувачите да са завършили ремонтните работи по домовете си в рамките на 3 години или рискуват да загубят депозита. Кметството обаче досега беше гъвкаво по отношение на крайните срокове поради пандемията, което позволява повече време за приключване и в момента.
При предишните продажби къщите в крайна сметка бяха продадени на цени между 1 и 25 000 евро, като повечето бяха между 5 000 евро до 10 000 евро.
Заинтересованите кандидати могат да намерят снимки и описания на свободните жилища, заедно с формуляри за кандидатстване, на официалния уебсайт на кметството.