Повече от половината украинци, участвали в анкета на социологическа агенция „Галъп“, заявяват, че искат скорошно прекратяване на войната чрез преговори. Това става ясно от резултатите от изследването, публикувани на официалната страница на агенцията. Анкетата на „Галъп“ е проведена сред 1000 души по телефона.
„След повече от две години тежък конфликт, украинците са все по-уморени от войната с Русия. В последните проучвания на Gallup за Украйна, проведени през август и октомври 2024 г., средно 52% от украинците биха искали страната им да преговаря за прекратяване на войната възможно най-скоро. Близо четирима от 10 украинци или 38 на сто вярват, че страната им трябва да продължи да се бие до победа“, пишат от Галъп.
Още: Остин: За 1000 дни Путин не успя да изпълни никоя от целите си в Украйна
Настоящите нагласи на украинците към войната представляват решителна промяна от позицията, в която се намираха след началото й в края на февруари 2022 г. Анкетирани в месеците след като Русия започна пълномащабното си нахлуване, 73% от украинците предпочитаха да се бият до победа. Само 22 на сто тогава искаха мирни преговори. През 2023 г. 63% бяха за продължаване на войната, а 27% - за бързото ѝ прекратяване.
Нарастващата умора от войната идва в момент на огромна несигурност. Русия направи пробиви на няколко места по фронтовата линия през последните месеци, въпреки нахлуването на Украйна в района на Курск. „Планът за победа“ на президента Володимир Зеленски за прекратяване на войната, който включва присъединяване към НАТО и използване на западни ракети с голям обсег срещу руска територия, също получи смесени реакции от западните съюзници, когато беше представен миналия месец – припокривайки времето на проучването на Галъп на терен през октомври. През последните няколко дни президентът в оставка Джо Байдън даде зелена светлина на Украйна да нанесе удари на руска територия с помощта на американски ракети с голям обсег.
Изследването е направено и в навечерието на изборите в САЩ, спечелени от Доналд Тръмп. Според анализатори, това също може да е създало несигурност относно продължаващото предоставяне на военна и парична помощ. От началото на войната Съединените щати са предоставили повече военна помощ на Украйна от която и да е друга страна.
Подкрепата за продължаване на войната намалява в цялата страна
Откакто Русия започна пълномащабното си нахлуване в Украйна в края на февруари 2022 г., фронтовата линия на конфликта остава предимно в източната и южната част на страната. През 2022 г. същите тези региони, които бяха най-изложени на агресия, в най-малка степен искаха борбата да продължи, въпреки че все пак мнозинството беше за съпротива (съответно 63% и 61% за двата региона).
Още: Първи удар със Storm Shadow в Русия. Оценка на щети след първия удар с ATACMS (ВИДЕО)
С течение на времето обаче, подкрепата за продължаване на войната намаля сериозно във всички региони в Украйна, независимо колко далече от фронтовата линия са. Подкрепата е паднала под 50% навсякъде през 2024 г.
Най-големите спадове в подкрепата за борбата са в региони, далеч от фронтовата линия, включително и столицата Киев (намаление с 39 процентни пункта) и Западна Украйна (намаление с 40 пункта). Сред украинците, живеещи в източната част на страната, повече от два пъти повече хора искат войната да приключи възможно най-скоро (63%), вместо да продължи (27%).
Украинците готови за териториални отстъпки за прекратяване на войната
Доста голяма част от украинците, които подкрепят преговорите за бързо приключване на войната (52% от всички попитани), вярват, че Украйна трябва да бъде отворена за отстъпване на част от територията в замяна на мир. Повече от половината от тази група (52% от 52-та процента) са съгласни, че Украйна трябва да бъде отворена за правене на някои териториални отстъпки като част от мирно споразумение за прекратяване на войната, докато 38% не са съгласни, а други 10% казват, че не знаят. Галъп не е изследвал какви точно са териториалните отстъпки, на които хората биха били готови.
Дори сред украинците, които предпочитат да се бият (38%), докато страната им спечели войната, има доказателства, че начина, по който те разбират „победата“, се променя. През 2022 г. и 2023 г. огромното мнозинство (съответно 92% и 93%) от украинците, които подкрепят продължаването на битката, смятат, че победата означава възстановяване на цялата територия, загубена от 2014 г. насам, включително Крим. Въпреки че все още е ясно мнозинство през 2024 г., тази цифра е спаднала до 81%.
ЕС и Великобритания са предпочитани при преговорите за мир
Галъп е попитала украинците, които подкрепят бърз край на войната, за тяхното отношение към чуждите сили, които да помогнат за постигането на това. Повечето искат страните от ЕС (70%) и Обединеното кралство (63%) да играят значителна роля в потенциалните мирни преговори, което е значително повече от САЩ.
Още: В Одеса още няма ток дори в синхронизиран режим
В проучването, направено преди изборите в САЩ, имаше малка значима разлика във възгледите между потенциалните президенти на Харис и Тръмп. Приблизително половината от украинците, които подкрепят мира, искаха САЩ да играят значителна роля в потенциалните мирни преговори. Тръмп многократно е призовавал за прекратяване на войната и е казвал, че ще работи за това бързо като президент.
Изводи
След повече от две години на бойното поле, бъдещето на войната в Украйна изглежда дълбоко несигурно. На предната линия на конфликта Русия постига бавен, но стабилен напредък през последните месеци. А в коридорите на властта отвъд океана променящите се политически реалности може скоро да засегнат способността на Киев да поддържа битката. В цяла Украйна хората са все по-уморени от войната и търсят бързо мирно споразумение, дори ако това означава отстъпване на част от територията.
Още: "Позорно бедствие за човечеството“: Папата осъди войната в Украйна
През септември Зеленски каза, че краят на войната е по-близо, отколкото много хора смятат. Значителен брой украинци е надяват, че прогнозата му е вярна.