Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

"За по-устойчива продоволствена система": Европарламентът гласува нови правила за геномните техники в ЕС

05 февруари 2024, 15:22 часа • 1189 прочитания

Европейският парламент ще приеме позицията си за преговори относно правилата на ЕС за новите геномни техники, за да стане продоволствената ни система по-устойчива и издръжлива.

Проектът на текст, приет от комисията на ЕП по околна среда, обществено здраве и безопасност на храните, изразява съгласие с предложението на Комисията да има две различни категории и два набора от правила за новите геномни техники - растения. Считаните за еквивалентни на конвенционалните растения ще бъдат освободени от повечето изисквания за безопасност на законодателството за ГМО.

Още: Как ДНК влияе на здравето ни: Стотици българи участват в проекта "Геномът на България"

Що е то?

Новите геномни техники (НГТ) са техники, които променят генетичния материал на организма. Понастоящем в ЕС всички растения, получени от НГТ, подлежат на същите правила като ГМО, които са сред най-строгите в света, подчертават от пресцентъра на Бюрото на ЕП.

НГТ продуктите биха могли да спомогнат нашата продоволствена система да стане по-устойчива и издръжлива чрез разработване на подобрени сортове растения, които са устойчиви на изменението на климата, на вредители и дават по-високи добиви или изискват по-малко торове и пестициди.

Още: Научната общност: Все още е рано да се позволи редактиране на човешкия геном

Няколко НГТ продукта вече са на пазара или са в процес на пускане на пазара извън ЕС (напр. банани във Филипините, които не стават кафяви, с потенциал да намалят хранителните отпадъци и емисиите на CO2). Европейският орган за безопасност на храните е направил оценка на потенциалните проблеми, свързани с безопасността на НГТ.

Ивелин Стоянов
Ивелин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес