Страните от ЕС започнаха да обсъждат своя отговор на отравянето на руския опозиционен лидер Алексей Навални с Новичок, но предупредиха, че е рано да се налагат нови санкции, докато разследването не установи виновника.
Блокът се опитва да отговори на последния опит за покушение срещу руски дисидент, след като Германия заяви, че Навални е бил отровен с военно-нервен агент, разработен от Съветския съюз и използван срещу бивш двоен агент в Англия през 2018 г.
Германските власти информираха останалите 26 държави от ЕС в Брюксел за Навални, който в момента се лекува в Берлин, тъй като нараства международното възмущение и се засилват призивите за наказателни действия срещу Москва.
Русия трябва да проведе "задълбочено, прозрачно" разследване на отравянето на 44-годишния Навални, последният от дългата редица дезертьори и критици на президента Владимир Путин, отровени при подозрителни обстоятелства, заяви говорителят на външните работи на ЕС Петер Стано .
"Искаме да видим виновните да бъдат изправени пред правосъдието, но за това трябва да започне разследването и да доведе до резултати", каза Стано пред репортери в Брюксел, попитан дали в отговор на случилото се могат да бъдат наложени санкции.
"Все още не сме стигнало дотам, така че е трудно да се говори за наказание, ако няма отговорни."
Москва заяви, че е готова да си сътрудничи с Германия, но вече твърдо заяви, че няма причина да се обвинява руската държава.
Малко вяра в руското разследване
Стано заяви, че ЕС няма да върши вместо други никакво разследване, но постави под съмнение шансовете руска разследване да постигне значителни резултати.
„Във връзка с миналото само бих напомнил, че г-н Навални не е първият, който е станал жертва на такова страхливо и нечовешко нападение или опит за убийство“, каза Стано.
"Видяхме други хора да бъдат убити в Русия, други гласове на опозицията да бъдат заглушени: Анна Политковская, Сергей Магнитски, Борис Немцов. Имахме ли задоволителни резултати от разследването на техните убийства?".
Отравянето на Навални звучи като смразяващо ехо от опитите за убийство на бившия двоен агент Сергей Скрипал и дъщеря му Юлия в Солсбъри, Югозападна Англия, с помощта на нервен агент Новичок, за което бяха обвинени агентите на руското разузнаване.
Скрипал прекараха дни в кома, преди да се възстановят, но местна жителка умря, след като взе изхвърлен флакон за парфюм, за който се твърди, че е използван за пренасяне на отровата.
Съединените щати, членовете на ЕС, НАТО и други държави изгониха над 150 руски дипломати в координирана акция срещу Москва по случая Скрипал, което доведе до реципрочни реакции от страна на Москва.
Експулсирането на дипломати е по-бърз отговор от санкциите, които отнемат седмици, ако не и месеци, за да преминат през колелата на бюрокрацията в Брюксел.
Всяка предложена санкция се разглежда внимателно от юристите на ЕС, за да се гарантира, че тя е надлежно подкрепена със солидни, надеждни доказателства, които ще бъдат изправени пред проверка в Европейския съд.
По случая Скрипал на ЕС му бяха необходими 10 месеца, за да наложи окончателно санкции на двамата най-висши офицери от руското военно разузнаване, както и на двамата агенти, обвинени в извършването на нападението.
Блокът вече има обширни санкции, насочени към цели сектори на руската икономика, наложени през 2014 г. заради анексирането на Крим от Москва.