Подготовката на гаранции за сигурност за Украйна от страните от Г-7 ще отнеме много месеци, а някои двустранни споразумения се очаква да бъдат сключени едва през следващата година. Това пише The Wall Street Journal, цитирайки неназовани европейски официални лица.
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Без консенсус
Съобщава се, че сред страните от Г-7 няма консенсус за това колко подробни трябва да бъдат ангажиментите към Киев. Освен това страните трябва да изяснят с Украйна какви биха могли да бъдат бъдещите ѝ военни нужди.
Г-7 ще трябва да координира двустранните разговори между западните столици и да гарантира, че съюзническите отбранителни индустрии могат да предоставят обещаната военна помощ на Украйна, без да се подкопава необходимостта западните сили да попълват и разширяват собствените си способности, пише WSJ.
Още: Кремъл с нова пропагандна кампания - ето 6-те точки според украинското разузнаване
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
Предистория
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стивън Сегал и историята на избити украински военнопленници: Украинец не му е спестил нищо
Още: Белгийски съд отхвърли делото срещу Фон дер Лайен за ваксините
През юли, на срещата на върха на НАТО във Вилнюс, страните от Г-7 се споразумяха за рамков документ относно гаранциите за сигурността на Украйна. Лидерите се споразумяха по-скоро за рамка, отколкото за конкретни параметри, а двустранни споразумения ще бъдат подписани по-късно.
Досега 29 държави са се присъединили към декларацията на Г-7 за дългосрочни гаранции за сигурността на Украйна, предава "Украинска правда". Сред тях е и България.
Още: Киев работи усилено за уреждане на среща между Зеленски и Тръмп
Още: Румъния подписва през февруари договора за нов комплекс Patriot
Снимка: Getty Images
Още: Тактика и стратегия: На какво залага Русия след загубата на Работино (ВИДЕО)
Искат се силни гаранции, за да се спре Русия
Както признават западните служители, цитирани от WSJ, без надеждни пакети за подкрепа на Киев Русия едва ли ще бъде възпряна да продължи войната. Те също така посочват въпроса за способността на Украйна ефективно да разпределя и защитава военните разходи през следващите години.
Европейските съюзници вече се подготвят за това, че дългосрочните обещания на администрацията на американския президент Джо Байдън ще бъдат по-слаби от очакваното или твърде неясни, за да осигурят надеждно възпиране на Русия.
В статията се посочва, че ако Вашингтон значително намали подкрепата си за Киев, Европа едва ли ще може да запълни празнината във финансово или военно отношение, тъй като е изправена пред сериозен финансов натиск, а малко страни имат отбранителна индустрия, която може да се сравнява с тази на САЩ.
Още: "Ядрена дилема": Война между Полша и Русия? Говори експерт по геополитика (ВИДЕО)