Петима съдии от Върховния съд на Великобритания отхвърлиха днес съдебна жалба срещу правителствената политика да не позволява издаването на полово неутрални паспорти.
Кристи Елан-Кейн, която не се идентифицира нито като мъж, нито като жена, твърди, че процесът на кандидатстване за паспорт във Великобритания е "дискриминационен", информира АФП.
Физическите лица могат да избират само „мъжки“ или „женски“ пол в приложението, без опция да поставят „X“ за „неопределен“ пол – алтернатива, въведена в няколко други държави.
Върховният съд единодушно отхвърли жалбата, като постанови, че самоличността на дадено лице може да бъде потвърдена с помощта на формуляра и да се свери с други официални документи. Това включва удостоверения за раждане, осиновяване или за определяне на пола, каза в решението съдия Робърт Рийд. „Следователно полът е признат за правни цели и е записан в тези документи, които са от значение“, добави той.
Делото беше заведено с мотива, че правителството е нарушило законните права на личен живот, както и да не подлага на дискриминация лице на база пол или полова принадлежност.
Съдиите обаче са категорични, че липсата на полово неутрална опция "не нарушава неоправдано членове 8 и 14 от Европейската конвенция за правата на човека".
Елан-Кейн, която води кампания по въпроса в продължение на 25 години, по-рано е загубила дела в по-долните съдебни инстанции. Активистът, който използва местоименията "per/per/perself", каза, че правителството и съдилищата са "от грешната страна на историята".
„Това не е краят“, написа активистът в Туитър, обещавайки да отнесе случая до Европейския съд по правата на човека в Страсбург.
Някои държави, сред които Канада, Австралия, Дания, Германия, Малта, Непал и Пакистан, вече издават паспорти с опции за пол, различен от мъжки и женски.