Още след месец - през ноември, Европейският съвет ще обсъди състоянието на правосъдието в България, но не само там. Очаква се България да е един от акцентите в обсъждането. Това стана ясно от думите на еврокомисарят по правосъдието Дидие Рейндерс, представяйки първият Доклад за върховенството на закона в ЕС.
ЕК се надява да мине през такива дискусии за всяка една държава от ЕС-27 и започва с Белгия, България, Чехия, Дания, Естония.
"Няма ли върховенство на закона, това влияе върху всекиго. Знам го от личен опит, защото израснах в авторитарен режим", каза при представянето на докладите вицепредседателят на ЕК за ценностите и прозрачността Вера Йоурова, която е чехкиня и припомни ролята на радио "Свободна Европа" в комунистическите държави, пише "Дневник".
Те подчертаха многократно, че това е "превантивен механизъм", който цели най-вече диалог и откриване на потенциални проблеми. Няма да се боим да започваме и наказателни процедури, заяви още Йоурова, припомняйки процедурите по чл. 7 от Договора за ЕС. Надеждата на ЕК е, че новият механизъм, който има конкретни критерии и може да се ползва за сравнение между различните държави, ще може да се прилага своевременно при потенциални проблеми, вместо при вече крайни случаи.
Според ЕК, има прогрес при правосъдната реформа в България, но има нужда от още. Механизмът за сътрудничество и проверка (МСП) действа. "Имаше планове да бъде отменен, но това е недовършена работа", каза Йоурова, опровергавайки за пореден път българските власти, които от миналата година насам настояват, че механизмът на практика е отпаднал. Това в действителност не е така, въпреки обещанията на комисията "Юнкер" към премиера Бойко Борисов - в последния си доклад през 2019 г. тя само препоръча прекратяването на механизма, но не предприе стъпки в тази посока, макар да е в правомощията ѝ.
Когато хората изразяват такова недоволство и недоверие и много ясно чувство, че не е възможно да получат справедливост от държавата, това е нещо, за което властите трябва сериозно да обмислят. Това не е допълнителна критика, уточни Йоурова. Ние винаги сме подкрепяли активно реформите в България чрез МСП или други възможности, увери Йоурова.