Членовете на Европейския парламент(ЕП) настояват Европейската комисия(ЕК) да реагира бързо при прилагането на регламента за обвързаност с условия за спазване на принципите на правовата държава
Още: Германия осъди друмите на Тръмп, че Зеленски е "диктатор"
Още: Подготвят траурната церемония за папата
Парламентът незабавно започва необходимата подготовка за евентуални съдебни производства срещу Европейската комисия.
Евродепутатите възлагат на председателя на ЕП Давид Сасоли да призове Европейската комисия най-късно в срок от две седмици да "изпълни задълженията си" по регламента за условност свързан с върховенството на закона.
В резолюция, приета в четвъртък с 506 гласа „за", 150 гласа „против" и 28 гласа „въздържал се", евродепутатите отбелязват, че новият инструмент за обвързване с условия за защита на бюджета на ЕС е в сила от 1 януари 2021 г. и се прилага и за фондовете за възстановяване. Въпреки това Комисията не е предложила никакви мерки съгласно новите правила и не е спазила крайния срок от 1 юни, даден от Парламента в резолюцията му от 25 март, за финализиране на насоките за прилагане на регламента. Това "представлява достатъчно основание за предприемане на правни действия срещу Комисията съгласно член 265 от ДФЕС", заявяват те.
Още: Заради "остър недостиг на въоръжение": Дания увеличава значително военния си бюджет
Още: Борис Джонсън с интересно обяснение за поведението на Тръмп спрямо Украйна и Зеленски
Рискът от злоупотреба с бюджета на ЕС в държавите членки е нараснал, а ситуацията в областта на върховенството на закона се влошава, подчертават евродепутатите, и възлагат на председателя Давид Сасоли да призове Комисията най-късно в срок от две седмици от приемането на настоящата резолюция, да "изпълни задълженията си" по новия регламент. За да бъде подготвен, "междувременно Парламентът незабавно започва необходимата подготовка за евентуални съдебни производства срещу Комисията съгласно член 265 от ДФЕ ".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Белград: Преподаватели охраняват студентския протест след поредния инцидент
Още: Зеленски: Да признаем наши земи за руски? Няма да го направя (ВИДЕО)
Членовете на ЕП настояват Комисията бързо да се заеме с тежките нарушения на принципа на правовата държава в някои държави членки, които сериозно застрашават справедливото, законосъобразно и безпристрастно разпределение на средствата на ЕС. Тя следва да използва всички необходими инструменти, включително процедурата, предвидена в член 7 от Договора за ЕС, рамката за принципите на правовата държава и процедури за нарушения, за справяне с продължаващите нарушения на демокрацията и основните права в ЕС, включително атаките срещу свободата на медиите и журналистите, както и свободата на сдружаване и събранията.
Регламентът за обвързаност с условия в областта на върховенството на закона, предназначен да защитава средствата на ЕС срещу евентуална злоупотреба от страна на правителствата на държавите от ЕС, влезе в сила на 1 януари 2021 г. При новите правила, обаче, не са предложени съответните мерки. Европейският съвет поиска от Комисията да забави прилагането им, така че държавите членки да могат да го оспорят пред Съда на ЕС (Полша и Унгария сториха това на 11 март 2021 г.) и Комисията да може разработи конкретни насоки за прилагане.
В резолюция, приета през март 2021 г., Европейският парламент отново изтъкна, че заключенията на Европейския съвет по този въпрос нямат правно действие, и определи 1 юни като краен срок за приемането на насоките. Евродепутатите също така поискаха от Комисията да се консултира с Парламента преди тяхното приемане. На заседание на парламентарна комисия на 26 май ЕК посочи, че възнамерява да се консултира с Парламента през първата половина на юни.
Още: "Великата" руска инженерна мисъл: Селскостопански мрежи срещу украинските дронове (ВИДЕО)
Още: "Никой освен Путин не е искал война в Украйна": Германия е за траен мир
В края на 2020 беше прието правилото, което обвърза достъпа на държавите членки до европейски средства с условието да спазват върховенството на закона. Ако Европейската комисия установи, че дадена страна нарушава този принцип, тя може да предложи спиране или замразяване на плащанията от бюджета на ЕС към нея. Но Комисията така и не предприе нищо. Тя възнамерява първо да подготви насоки за прилагането на новия принцип. Страните, които могат да бъдат потърпевши са Унгария и Полша. Някои евродепутати обаче вече причисляват към тях и България.
Евродепутатите са готови да заведат дело срещу ЕК, защото не защитава бюджета на ЕС