Ще направим всичко, за да доставим още повече оръжия на Киев. Това беше посланието на министрите от скандинавските и балтийските страни, които пристигнаха в заснежената украинска столица в понеделник сутринта.
Още: Зеленски ласкае егото на Тръмп и трупа преднина пред Путин: Идва ли ендшпилът на войната?
Още: За да не щурмуват през река Днепър: Руснаци сами саботират лодки, твъдят украински партизани
Групата, включваща външните министри на Естония, Финландия, Исландия, Латвия, Литва, Норвегия и Швеция, представлява най-голямата делегация на високо равнище, която посещава Киев от началото на пълномащабната инвазия на Русия през февруари.
Foreign ministers of Estonia, Latvia, Lithuania, Norway, Sweden, Finland, and Iceland visit Kyiv.
— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) November 28, 2022
We "are in Kyiv today in full solidarity with Ukraine," said FM of Latvia Edgars Rinkēvičs. "Despite Russia's bomb rains and barbaric brutality Ukraine will win!"
📷M.Mikulenas pic.twitter.com/iSJmrKx3r5
Още: Франция е в грипна епидемия
Още: Взрив рани двама полицаи в Берлин
Необходимо е "да се промени парадигмата на западната подкрепа", заяви естонският външен министър Урмас Рейнсалу, цитиран от Politico, които са му взели интервю по време на пътуването с влак до Украйна. Той заяви, че оръжейната помощ за украинската страна вече не може да бъде "постепенен" отговор на ескалиращите стъпки на Русия и че трябва да се предоставят повече оръжия "без никакви уговорки".
Естонският министър призова за двустранен подход - предоставяне и на "щит", и на "меч" за Украйна. Щитът, каза той, "означава всички видове системи за противовъздушна отбрана", а мечът - "ракети с далечен обсег, за да могат да достигнат и до тези места, откъдето се изстрелват ракетите, предназначени да унищожат гражданската им инфраструктура".
Още: Зеленски: Тръмп може да спре Путин, той е силен и непредсказуем
Още: Арестуван и осъден условно: Холивудски актьор в челен сблъсък с полицията в Атина
ОЩЕ: САЩ може да пратят на Украйна оръжие с обхват 150 км (ВИДЕО)
В Киев министрите подчертаха значението на по-голямата помощ за отбраната. Партньорите на Украйна "трябва да вземат под внимание необходимостта от предоставяне на системи за противовъздушна отбрана на Украйна, за да можем да попречим на руснаците да ударят новото оборудване", заяви шведският външен министър Тобиас Билстрьом по време на срещите си с украински официални лица в понеделник. Той отбеляза, че страната му ще предостави системи за ПВО като част от пакета за помощ през зимата.
Още: Фицо: Словакия ще намали помощта за бежанците от Украйна
Още: Рекорд: Канарските острови са приели 46 843 мигранти през 2024 г.
Други повториха мнението, че военната помощ трябва да остане на първо място в дневния ред на западните партньори.
"Въпреки че има много належащи нужди", заяви литовският външен министър Габриелиус Ландсбергис, "от моя страна мисля, че ще се застъпя за това да не забравяме, че основната задача е да помогнем на Украйна да спечели войната".
Литовският министър, който настоява западните правителства да предоставят на украинските сили повече танкове, заяви, че "Русия е в състояние да създава проблеми, когато е под санкции" и "единственият начин да я спрем е да позволим на Украйна да победи".
Европейските политици пристигнаха в Украйна ден преди срещата на министрите от НАТО в Букурещ в символичен жест на подкрепа за Украйна, която продължава да се бори с руските сили и с последиците от ракетните удари по критичната инфраструктура при ниски зимни температури. "Много е трагично да видиш как се разрушават сгради и съоръжения", каза финландският външен министър Пекка Хаависто, описвайки впечатлението си от Киев. "Това е агресия срещу цивилното население".
Министрите проведоха дискусия с ръководителя на енергийната компания "Укренерго" за продължаващите предизвикателства. Сега европейските правителства търсят начини да помогнат за посрещане на неотложните нужди на Украйна. Европа може да направи "много неща", за да помогне, каза Билстрьом от Швеция, като посочи необходимостта от повече оборудване и възстановяване на системата на енергийната мрежа.
В същото време руските нападения срещу гражданската инфраструктура повишават и възможността за нова бежанска вълна. "Мисля, че има много притеснения по този въпрос", каза Ландсбергис от Литва.
По време на пътуването с влака за Киев литовският министър заяви, че "когато първата вълна от бежанци пристигна в Европа по-рано тази година, много проблеми бяха решени от неправителствени организации, които бяха подкрепени от правителството - и от самите хора". Сега обаче "ситуацията е малко по-различна", призна той. "Правителствата ще трябва да се намесят в по-голяма степен и мисля, че има неща, които Европейският съюз - всички ние заедно - бихме могли да направим повече", за да помогнем на цивилните, които може би искат "да се преместят в по-безопасни райони в рамките на Украйна".
ОЩЕ: Кличко призова жителите на Киев да се подготвят за прекъсвания на тока до пролетта