Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Всеки втори българин одобрява работата на Европарламента, а ЕС остава геополитическият ни избор (СНИМКИ)

03 октомври 2024, 13:02 часа • 662 прочитания

Близо 48% от българите одобряват работата на новия състав на Европейския парламент (ЕП), а за 53% членството ни в Европейския съюз е изключително важно.

Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги

Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург

Това са част от изводите от публикуваното от ЕП днес ново проучване на Евробарометър, в което се разглежда поведението на гражданите на ЕС при гласуването на европейските избори и основните им приоритети.

Още: Българите вярват все повече в ЕС и НАТО, все по-малко в Русия

Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)

Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)

Кои са основните тревоги?

Нарастващите цени и разходите за живот (42%) и икономическата ситуация (41%) са основните теми, които са мотивирали европейските граждани да гласуват на европейски избори през юни тази година. Една трета от гласоподавателите (34%) заявяват, че международната ситуация е била тема, която ги е насърчила да гласуват, като подобен дял споменава като причина защитата на демокрацията и върховенството на закона (32%).

Българските респонденти също са посочили нарастващите цени и разходите за живот (56%) и икономическата ситуация (53%) като основни теми, които са ги мотивирали да гласуват на европейските избори. Темата за социалната закрила, благосъстоянието и достъпа до здравеопазване (41%, при 24% средно за ЕС) е посочена на трето място по важност като мотивиращ фактор от българските гласоподаватели, следвана от темата за международната ситуация (35%) и за защитата на демокрацията и върховенството на закона (24% с 8 процентни пункта по-ниско от средното за ЕС).

Още: Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)

Още: Серия от взривове в завод за барут в Казан след атака с дронове (ВИДЕО)

Още: Три пъти повече българи искат либерална демокрация като в Западна Европа, едва 10% тъгуват по комунизма (СНИМКИ)

Респондентите, които не са гласували, също споделят, че разходите за живот (46%) и икономическата ситуация (36%) биха могли да ги мотивират да участват в изборите. Подобни са резултатите в България където гражданите, които не са гласували посочват разходите за живот (40%) и икономическата ситуация (38%) като водещи теми, които биха ги мотивирали да гласуват на европейските избори.

Още: Жертвите на нападението срещу коледния базар в Магдебург станаха пет

Още: Печен плъх върху руините на Кремъл: Нека Путин проведе дуела си със Запада в Москва

Доверието към ЕС

Подкрепата за Съюза остава висока въпреки икономическите проблеми. Резултатите от проучването показват, че гражданите са оптимистично настроени за бъдещето на ЕС (65%) и че продължават да имат положително отношение към Съюза (48%), като само 16% заявяват, че имат негативно отношение.

Българските респонденти също споделят оптимистични нагласи за бъдещето на ЕС (60%), като резултатите относно положителна (51%) и негативна (19%) представа за ЕС леко надвишават средните за Съюза. Членството в ЕС също се възприема положително от европейските граждани. Седем от всеки десет европейци (70%) смятат, че страната им се е възползвала от членството си в ЕС — ниво, което остава постоянно през последните години.

Националните резултати по този показател сочат, че 53% от българските респонденти са съгласни, че членството в ЕС има полза за страната им, като това е най-ниският резултат в ЕС, следван от Австрия (58%), Франция (58%) и Италия (63%).

Проучването показва четири основни фактора защо членството в ЕС се счита за ползотворно:

  • засилено сътрудничество между държавите членки (36%),
  • защита на мира и укрепване на сигурността (32%), 
  • приносът на ЕС за икономическия растеж (28%) и 
  • създаването на нови възможности за работа (24%). 

Делът на българските граждани, които посочват създаването на нови възможности за работа (47%) като водеща причина, поради която членството в ЕС се счита за полезно, е значително по-висок от средния за ЕС (24%), като по този показател страната попада в една група с Хърватия (51%), Словакия (44%) и Унгария (40%). Следващите по важност фактори за българските респонденти са засиленото сътрудничество между държавите членки (28%), защита на мира и укрепването на сигурността (26%) и подобряване на стандарта на живот (21%) и приносът на ЕС за икономическия растеж е по-малко изявена причина (20%).

Доверието в европейската парламентарна демокрация е особено високо в началото на десетия парламентарен мандат на ЕП: 42% от гражданите имат положителна представа за Европейския парламент - най-високият регистриран досега резултат за този показател. Нагласите в България са над средните за ЕС, като 48% от респондентите имат положителна представа за Европейския парламент. 

Още: Вижте в кои комисии на ЕП участват българските евродепутати (СПИСЪК)

По повод тези данни председателят на Европейския парламент Роберта Мецола заяви: "През юни хората в Европа показаха, че гласът им има значение, като видяхме най-високата избирателна активност на изборите за Европейски парламент от 30 години насам. Гражданите ни дадоха мандат, за да действаме, да предоставяме отговори и решения и да работим за подобряването на различни аспекти от ежедневието им. Ние ще изпълним дадените обещания и цели. През следващите седмици Европейският парламент ще подложи на щателна проверка избора на новата Европейска комисия, за да гарантира, че тя ще разгледа въпросите, които са приоритет за хората: разходите за живот, състоянието на нашата икономика, демокрацията, върховенството на закона, миграцията и сигурността. Европейският парламент ще продължи да работи за това гласовете на хората в ЕС да се зачитат", казва Мецола.

Паспорт

Проучването на Евробарометър на Европейския парламент след европейските избори беше проведено от социологическа агенция Verian между 13 юни и 8 юли 2024 г., като 26.349 граждани от всички 27 държави членки на ЕС взеха участие. Проучването е проведено под формата на интервюта лице в лице, допълнени с видео интервютата (CAVI) в Чехия, Дания, Финландия и Малта. Средните данни за ЕС са претеглени според броя на населението във всяка държава членка. В допълнение към процедурата за претегляне, основаваща се на социално-демографски променливи (претегляне след стратификация по пол и възраст, регион и урбанизация), резултатите по всички въпроси, свързани с изборите за Европейски парламент, са претеглени според действителната национална избирателна активност.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Илиев
Ивайло Илиев Отговорен редактор
Новините днес