В Германия излезе от печат книгата "На всеки три дни. Защо мъже убиват жени и как сме длъжни да противодействаме на това". Написана е от журналистките Лаура Бакес и Маргерита Бетони.
Още: Принц Андрю изглежда е бил жертва на "китайски улов"
Още: Новини около здравето на папата: Какво стана с гласа му?
Самото заглавие на книгата съдържа ужасяваща статистика за броя на жените в Германия, убивани от техни настоящи или бивши съпрузи или интимни приятели, констатира Дойче веле. Тези убийства са обозначавани с понятието "фемицид". Руската редакция на Дойце веле разговаря с една от авторките на книгата Лаура Бакес.
Тя оценява ситуацията като „възмутителна”, която намира твърде малко отражение в медиите, а в местните медии подобни престъпления твърде често се представят като "семейна драма".
Бакес казва, че не може да посочи определен профил на убийците, тъй като такива престъпления се вършат от „мъже от всички групи - млади и стари, бедни и богати, образовани и неуки, мъже от всеки социален слой и среда”. Според нея не бива да се смята, че всички, които са преживели някаква травма, извършват фемицид. „Убиец може да стане всеки - и любезният семеен мъж, и главният лекар, и безработният.”
Още: Мелони се прегърна и с Вучич: Италия ще участва на Експо 2027 в Белград (ВИДЕО)
Още: Мистър Пропър си отиде от този свят (ВИДЕО)
Бакес вижда връзка между домашното насилие и фемицида.
Тя също така констатира, че "желанието на мъжа да контролира поведението на жената" е един от факторите на риска.” По принцип фемицидът представлява своего рода възстановяване на абсолютния контрол над жената. Защото когато мъжът убие своята партньорка, тя повече не може да принадлежи никому.”
Журналистката сочи Испания като пример за предотвратяване на фемициди, подчертавайки, че там има „специално законодателство по въпроса, както и масови обществени протести”. „Освен това случаите на фемицид се отразяват в медиите именно като структурен проблем, а не като случайни инциденти”.
Бакес посочва също какво е необходимо да се предприеме в краткосрочен, средносрочен и дългосрочен аспект, за да се преодолее тази ситуация И закрлючава, че „в дългосрочен план е нужно да се промени обществото - в него да има повече равноправие и по-малко мъже, които смятат, че жената се явява тяхна собственост, като някаква вещ от дома.”
Още: "Хората стават храна за мечките": Одобриха избиването на стотици животни