Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Все повече знаци, че България ще е в Шенген от 1 януари, но с още 6 месеца граничен контрол

22 ноември 2024, 13:45 часа • 7580 прочитания

В момента се работи по проекторешението за пълноправно членство на България в Шенген и документът ще бъде подложен за гласуване в Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи на 12 декември. Това заяви служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков, който се срещна с колегите си от Австрия, Унгария и Румъния в Будапеща.

Още: Заради Путин и спирането на газа: Положението с тока в Приднестровието става неудържимо

Още: Още един руски окупатор намери своя край: Украински дрон го уплаши и после го довърши (ВИДЕО)

Виена до момента налагаше вето върху влизането на България и Румъния в безграничното пространство и по сухопътен маршрут, но вече има обнадеждаващи знаци, че това ще се промени. Унгария пък е ротационен председател на Съвета на ЕС и именно под нейна егида се очаква да се проведе окончателното гласуване.

Именно унгарското ротационно председателство обяви днес, че е подписано "съвместно споразумение" между Австрия, България и Румъния, с което двете балкански страни са "стъпка по-близо" до пълно приемане в Шенген.

Още: Чолаку: Искам да завърша мандата си с решението за Румъния в сухопътен Шенген

Още: Двама украинци плениха 14 руски военни. Руснаците: Дадоха ни шанс да живеем (ВИДЕО)

Още: На рождения ден на Буданов ГУР изненада неприятно Русия

Какво пише в споразумението?

В документа се отбелязва, че ако се сравнят първите три тримесечия на 2023 и 2024 г., то незаконните влизания в България са намалели с 47%, в Румъния – с 53%, а в Австрия – с 67%. В същото време подадените заявления за предоставяне на убежище у нас са намалели с 40%, а в Румъния – с цели 75%. В Австрия процентът е 57,3.

Виена, Букурещ и София са се съгласили да борят заедно нелегалната миграция в Европа и в своите страни, да направят всичко необходими за предотвратяване на транзита на мигранти и да осъществяват връщания и трансфери съгласно споразуменията. Също така са се разбрали да намалят потенциалните промени в миграционните „шаблони“, които могат да произтекат от премахването на ограниченията по границите. Тук става дума за контрол, който ще продължи по унгарско-румънската и румънско-българската граница в период от поне 6 месеца след влизането в Шенген.

Освен това на границата ни с Турция ще бъдат разположени още 100 гранични полицаи – 15 от Австрия, 25 от България, 20 от Унгария и 40 от Румъния, гласи подписаното споразумение.

Съвместни контингенти на границата с Турция

Илков уточни пред българските медии в Будапеща, че е представил резултатите на страната ни по пътя към Шенген - намаляване със 70% на миграционния натиск и инвестициите по българо-турската граница. Говорил е с колегите си за създаване на контингент от съвместни екипи на границата.

"Границата е подсилена със служители на "Гранична полиция". Ще има повишение на капацитета ѝ с 1246 служители, които ще изпълняват задълженията си там. Допълнителните мерки са споделяне на отговорността на всички държави, които участваха в днешната среща, споделяне на добрия опит и добрите практики, за да може да гарантираме още по-голямо ниво на сигурност за гражданите на Европейския съюз", посочи Илков.

От понеделник започва да се работи по проекторешението на Съвета на ЕС, каза Илков.

Снимка: БГНЕС

Още: ЕП иска пълно приемане на България и Румъния в Шенген

Пълноправно членство от 1 януари при запазване на граничния контрол

Ако България влезе в Шенген и по сухопътните граници от 1 януари 2025 г., в продължение на шест месеца ще се извършва допълнителен граничен контрол, с който ще се тества дали и как се променя средата на сигурност, обясни Илков. И посочи, че мерките няма да са такива, каквито са сега, а ще са на база на анализа на риска.

Този контрол ще касае българо-румънската граница. А през българо-гръцката граница ще може да се пътува свободно и в тези шест месеца.

Унгария: България може да влезе в Шенген от 1 януари

Унгарският министър на вътрешните работи Шандор Пинтер обяви, че има шанс България и Румъния да се присъединят напълно към Шенген от 1 януари 2025 г.

Още: Ветото на Австрия за Шенген може да падне на 12 декември

Пинтер, заяви официално, че двете страни са "на една крачка от пълното си присъединяване към шенгенската зона и по суша".

Днес и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен изрази отново надежда, че България и Румъния ще са в Шенген от следващата година.

"България и Румъния принадлежат изцяло към Шенгенското пространство. Премахването на вътрешния контрол по сухопътните граници е последното препятствие. Приветствам положителния резултат от неофициалните дискусии в Будапеща днес. Следва официално решение в Съвета на ЕС. Нека през 2025 г. Шенген стане по-силен", написа тя в профила си в X.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес