Френският президент Еманюел Макрон заяви в интервю, че западните сухопътни операции в Украйна може да се окажат необходими "в някакъв момент", дни след като се срещна с лидерите на Германия и Полша.
Миналия месец Макрон отказа да изключи възможността за разполагане на сухопътни войски в Украйна, което предизвика остър отговор от страна на Берлин и други европейски партньори.
Френският президент обаче не се отказа от позицията си, но подчерта, че западните съюзници няма да поемат инициативата.
"Може би в някакъв момент - аз не искам, няма да поема инициативата - ще трябва да проведем операции на място, каквито и да са те, за да противодействаме на руските сили", заяви Макрон пред вестник "Льо Паризиен", предаде БГНЕС.
"Силата на Франция е в това, че можем да се справим", каза Макрон, който даде и интервю пред украинския телевизионен канал "1+1" (основан от Игор Коломойски), в което обяви: "Няма да има мир в Европа, ако Украйна бъде принудена да капитулира (пред Путин)". Френският президент каза и, че смята да се обърне към Путин за спиране на огъня по време на Олимпийските игри в Париж през лятото на 2024 година.
"Our goal is that Russia should not win. But our goal is also to bring peace back to Europe. We have no limits and we will react depending on how Russia will react," said French President Emmanuel Macron in an interview with Ukrainian journalists. pic.twitter.com/VYDbbh7v8b
— NOELREPORTS 🇪🇺 🇺🇦 (@NOELreports) March 16, 2024
Украински прочит
Украинският военен анализатор и о.з. полковник Константин Машовец посочва в свой анализ, че френският президент не иска да се превърне в Наполеон Бонапарт, а прави нещо много по-просто - връзва ръцете на Путин чрез Украйна, като го кара да бърза там, защото НАТО се подготвя на спокойствие за руското предизвикателство. "Дядовците в Кремъл с психични отклонения" добре разбират, че докато в Украйна бушува активна война, ръцете на Русия са вързани по отношение на НАТО, а Алиансът разполага предни ешелони по границите под формата на най-мащабните военни учения от Втората световна война, твърди Машовец. Според него, с изказванията си Макрон казва следното на Путин: Ако искате да продължите в Украйна – няма проблем, ние ще ви уредим да се окъпете в кръв, дори ако изолационистът Тръмп седи в Белия дом. Така че седнете и чуйте нашите условия.
Западен прочит
Разногласията относно възможността за сухопътни операции и доставката на ракети с далечен обсег на Киев заплашваха да подкопаят сътрудничеството между съюзниците.
Германският канцлер Олаф Шолц реагира на по-ранния отказ на Макрон да изключи изпращането на войски в Украйна и на острите му коментари, в които призова съюзниците да не бъдат "страхливци" - Шолц изключи да има съгласие войници на НАТО да стъпят в Украйна. Прибалтийските държави и Полша обаче не го изключват, но засега говоренето е за контингент, който няма да воюва, а ще има спомагателни задачи, включително разминиране.
В петък, 15 март, Макрон се срещна с Шолц и полския премиер Доналд Туск в Берлин в знак на солидарност с Киев. След срещата Макрон заяви, че трите държави от т.нар. Ваймарски триъгълник са "обединени" в целта си "никога да не позволят на Русия да победи и да подкрепят украинския народ докрай".
ОЩЕ: Триото Макрон, Шолц и Туск се опитва да зарови брадвата по стратегията за Украйна