Временният президент на северната ни съседка Илие Болоян заяви, че Румъния няма да изпрати военни в Украйна, но ще присъства на срещата на върха по въпросите на отбраната в Париж на 11 март, обявена от френския лидер Еманюел Макрон. Той също така подчерта, че страната остава логистичен център, улесняващ износа на Украйна и движението на войски, ако е необходимо, съобщи „Румъния инсайдър“, цитирани от БГНЕС.
„След днешното решение, както споменахте, ще има среща в Париж с министри на отбраната и началници на щабове, за да се анализира възможността за създаване на зона за подкрепа и гаранции за сигурност, след като бъде постигнато мирно споразумение. Вярвам, че представителите на Румъния ще присъстват. Не защото ще изпратим войски на място, тъй като няма да изпратим войски на място, за да стане това недвусмислено ясно, а защото Румъния вече е логистичен център, позволяващ на тези войски да достигнат региона, ако е необходимо, подчертавам, в Украйна“, каза Болоян след извънредното заседание на Европейския съвет на 6 март.
Още: Руска пропаганда за милиони у нас и в Румъния: Разкрита е пряка връзка със службите на Путин
„Освен това, ние служим като логистичен център за износа на Украйна. Следователно, от гледна точка на военната логистика, присъствието на Румъния ще бъде необходимо, за да разберем стратегическия подход и дали елементи, свързани с нашата инфраструктура – като военни бази на румънска територия или друга военна инфраструктура като пристанища и летища – може да бъдат включени“, добави той.
Изпълняващият длъжността президент на Румъния присъства на заседанието на Европейския съвет на 6 март, където беше прието решение, подкрепено от всичките 26 членове (с единствено изключение Унгария), като основната идея е Европа да поеме много по-голяма роля в собствената си защита. Допълнителните разходи за отбрана няма да бъдат включени в бюджетните дефицити и ще бъде създаден нов европейски инструмент до 150 милиарда евро, за да подпомогне държавите членки в повишаването на спешно необходимите отбранителни способности.
Арестите в Румъния и топлата връзка с Калин Джорджеску: Говори бившият румънски президент Бъсеску
Освен това на срещата на Европейския съвет подкрепата на Европа за Украйна беше препотвърдена, „така че тя да бъде в силна преговорна позиция, когато се постигне прекратяване на огъня и на следващия етап се сключи мирно споразумение, което гарантира, че това прекратяване на огъня не е просто пауза за превъоръжаване и рестартиране на конфликта, а че полученият мир е справедлив и траен“, заключи Болоян.
Румъния се тресе: Арести заради преговори с Русия за излизане от НАТО и за нов държавен ред