Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Войната на нерви около гръцкия дълг продължава

31 януари 2015, 17:44 часа • 22812 прочитания

Германският канцлер Ангела Меркел изключи възможността от по-нататъшно отписване на гръцки дълг. Същевременно а представител на Европейската централна банка (ЕЦБ) заплаши със спиране на финансирането на гръцките банки, ако Атина не се съгласи да поднови своето спасително споразумение, предаде Ройтерс.

"Вече имаше доброволно отписване от частни инвеститори; Гърция вече бе освободена от милиарди чрез банките. Не предвиждам по-нататъшна "подстригване" на дълга". Това каза Меркел в интервю, публикувано в днешния брой на в. Die Welt.

"Европа ще продължи да проявява солидарност към Гърция и към останалите държави, засегнати силно от кризата, ако тези държави предприемат реформи и усилия за икономии", допълни немският канцлер, цитирана от БТА.

Ерки Ликанен, който е член на Управителния съвет на ЕЦБ и управител на централната банка на Финландия, заяви, че ако Гърция не остане в спасителната програма, финансирането ще спре.

От своя страна германският финансов министър Волфганг Шойбеел призова новото правителство на Гърция да се откаже от амбициите си за отписване на гръцкия дълг. „Ако бях отговорен гръцки политик, то не бих водил дебати за опрощаване на задълженията“, каза министърът в интервю за Die Welt.

По думите му, „този, който е наясно с финансирането на гръцкия дълг, разбира, че до 2020 г. не може да има никакви проблеми“, информира агенция "Фокус".

Гръцкото министерство на финансите обяви, че е избрало консултантската компания Lazard да я съветва за дълга, голямата част от който иска да бъде опростен.

Гръцкият министър на финансите Янис Варуфакис съобщи, че е натоварил компанията да съветва Министерството на финансите за публичния дълг и по управлението на финансовата политика. Това се посочва в комюнике, информира АФП.

Изборът явно не е случаен. На въпрос в петък по радио BMF Bussiness, Матийо Пигас, вицепрезидент на Lazard за Европа, препоръча съкращаване наполовина на дълга, който държат публични кредитори. Това представлява намаление с около 100 милиарда евро от близо 320, колкото е дългът (към 175% от гръцкия БВП).

Френско-американската делова банка вече е съветвала Гърция в периода 2010-2012, а сега е съветник на гръцкия фонд за банково преструктуриране, припомня БГНЕС.

Преструктурирането е абсолютно необходимо. То не само е необходимо, но е възможно, смята Пигас, като отбелязва, че "Гърция се е превърнала в лаборатория на онова, което може да е утрешна Европа". Мисля, че трябва да се намали наполовина дългът, който държат публичните институции в Гърция, обяви той.

Петър Чернев
Петър Чернев Отговорен редактор
Новините днес