Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Войната между Зеленски и Залужни: Оставка на генерала би го изстреляла директно в политиката

04 декември 2023, 18:00 часа • 7477 прочитания

През последните седмици водещи световни медии се занимават с подробностите около „конфликта“ между украинския президент Володимир Зеленски и главнокомандващия украинската армия генерал Валерий Залужни. От кабинета на Зеленски отричат яростно като казват, че всичко това се дължи на кремълската пропаганда. И все пак какво точно се случва?

Още: Орбан пак показа в кой лагер е: "Санкциите рушат икономиката ни, ЕС финансира войната" (ВИДЕО)

Още: Желязков след среща с Фон дер Лайен: Ще решаваме различия в коалицията за парите по ПВУ

"Украинская правда" пише, че според запознат източник, посещението на 20 ноември на министъра на отбраната на САЩ Лойд Остин в Киев се е превърнало в допълнителен катализатор за нарастващото напрежение между военното и политическото ръководство в страната. 

„Впечатлението е, че след визитата на Остин президентът Зеленски е все по-близо до решението да смени Залужни. Кавгите изчезнаха, но отстъпиха място на шеги с много студен и язвителен хумор. Например, президентът пита нещо от типа на „Какво, напредваме ли юнашки – отстъпихме 200 метра?“, а Валерий мълчи сърдито“, разказва за изданието един от членовете на президентския съвет.

Още: Олена Зеленска разказа как украинският президент се е променил след войната

Още: Калас: Тръмп е прав, че ЕС не харчи достатъчно за отбрана

Още: Сирски: Водим ожесточени боеве на над 1000 км

Медията отбелязва, че не е изненадващо да има спорове между двамата най-важни мъже, буквално създаващи история - напротив, би било учудващо, ако нямаше такива. "Въпреки това, пред заплахата, която е надвиснала над Украйна, е изключително важно да се разбере какво точно се случва между президента и главнокомандващия и да се отсее истината от измислицата", пише в материала на изданието.

Първите зрънца на напрежението

Още през март 2022 година проучване сред украинците показа изключително високо доверие към президента Зеленски - по това време 93% от украинското общество му вярва. Но дори още повече хора по това време се доверяват на армията в лицето на Залужни - 98%.

Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да ме свали и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)

Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“

Търкания се появяват и заради създадения благотворителен фонд на името на Залужни - опасенията на президентството са, че той в крайна сметка може да се превърне в политическа партия. „Първоначално Валерий Залужни имаше нормални отношения с президента и с всички в Съвета, но от 22 април започнаха някакви проблеми. Залужни беше толкова обезпокоен, че се отказа от фонда“, казват източници от Генералния щаб.

Още: Зеленски: Готов съм да проведем президентски избори, но повечето украинци не искат

Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)

Още: Признаци на затишие в руската офанзива: Подготовка за нов натиск или друго? (ОБЗОР - ВИДЕО)

Първият, който изрази загриженост от възможни политически амбиции на Залужни, бе Андрий Йермак, началникът на президентската канцелария. След тези неприятни конфронтации с политическото ръководство, Залужни съзнателно започва да избягва да влиза в полезрението на медиите. Публичната му дейност за две години война се ограничава до писане на публикации в социалните мрежи и няколко интервюта за хода на войната и то почти само в чуждестранни медии.

Но това съвсем не помага да се разсеят опасенията на президентския офис. Именно заради рядкото присъствие на Залужни в медиите, всяко негово появяване там мигновено се превръща в истинска сензация и предизвиква феноменална обществена реакция.

След като украинската контраофанзива забуксува, напрежението избуя

Докато украинската армия бележеше осезаеми успехи в района на Киев, при Херсон и Харков, напрежението между политиците и военните не беше критично. Но след като украинското контранастъпление на юг спря, различията започнаха да тровят атмосферата между Зеленски и Залужни до степен, че станаха публични.

Още: Зеленски за контраофанзивата: Не постигнахме желаните резултати, но няма да отстъпим (ВИДЕО)

Факт е, че преди и в самото начало на пълномащабната руска инвазия Зеленски, като формален главнокомандващ, обръщаше много по-малко внимание на военните теми, отколкото, да речем, на изграждането на пътища или на борбата с олигарсите. Но през двете години на войната той започна да използва статута си на върховен главнокомандващ не формално, а реално и да участва във военното планиране и командване. И това бе обективно наложено от самата война - обстоятелствата действително наложиха Зеленски да навлезе в зоната на отговорност на Залужни.

Но когато Зеленски започна да участва във военното планиране, той не спря да бъде политик и внесе в твърдата йерархична структура на армията нехарактерни за нея елементи. Той всъщност създаде паралелни пътища за комуникация с командирите на различни родове войски, например с командирите на сухопътните войски Олександър Сирски или на ВВС Микола Олещук. Този директен контакт с командирите облекчи работата на президента, но дестабилизира тази на главнокомандващия, който започна да научава част от информацията от формалните си подчинени едва на съветите при президента, ако изобщо я научаваше.

„Понякога се създава впечатлението, че Зеленски има два вида въоръжени сили - „добрите“, командвани от Сирски и други негови фаворити, и „лошите“, подчинени на Залужни. Това силно демотивира главнокомандващия и, най-важното, му пречи да командва цялата армия“, описва проблема човек от близкото обкръжение на Залужни.

Друг пример за политическото поведение на Зеленски беше нашумялата медийна история за чистката в регионалните военни комитети след като стана ясно за нечуваното забогатяване по време на войната на Одеския военен комитет. Тогава Зеленски настоя да бъдат уволнени всички началници на регионалните наборни центрове и да се провери имущественото им състояние, но това създаде затруднения за военното командване от гледна точка на главнокомандващия.

Още: Украйна реши: Без избори до края на войната с Русия

Градусът на напрежението между президента и главнокомандващия обаче се повиши най-много след началото на контранастъплението на юг.

За недоволството на президентството имаше основания, тъй като именно военните подготвиха плана за настъпателните действия, както и разчетите за необходимите сили и средства за тях. Но като оправдание на военните следва да се каже, че реалните бойни действия се оказаха много по-трудни от планираните. Руснаците бяха имали достатъчно време да изградят много силна отбранителна линия, а украинската армия се оказа с недостатъчно сили за такава операция в тези условия. Западните партньори пък не бяха изпратили всички обещани доставки. 

Медийните очаквания

Проблемът е и в това, че „голямата контраофанзива“ имаше не само военен, но и политически компонент. И политическият компонент създаде високите обществени очаквания към офанзивата, така че обикновеният украинец, както и западните партньори очакваха минимум освобождаването на Крим

Още: Залужни и Буданов готвят преврат с помощта на САЩ: Руски медии

Ако не беше това политическо насаждане на очаквания, то чисто военните проблеми на боевете на юг щяха да бъдат много по-лесни за възприемане и разбиране.

Възможна ли е оставката на Залужни?

Още преди Нова година Украйна отчаяно се нуждае от нови доставки на оръжия и боеприпаси. Те трябваше предварително да се договорят със западните партньори, а също така предварително да се планира производството на собствени оръжия. За целта обаче Генералният щаб трябваше да представи на политическото ръководство своя стратегически план, в който военните да посочат от какво се нуждаят.

"Генералният щаб трябва да изготви план: трябват ни толкова оръжия, толкова хора, толкова пари. Но такъв план няма", възмущава се лидерът на партия "Слуга на народа" Давид Арахамия. А един от депутатите от партията поиска оставката на военното ръководство.

Още: Киев: Разногласия и конфликти между Зеленски и Залужни? Няма такова нещо

Запада изненадан колко много снаряди са необходими 

В действителност проблемът дори не е толкова това, че няма план. Проблемът е, че нито политическото ръководство, нито западните партньори са подготвени за разчетите, показващи, че за да освободи Украйна цялата си територия в реалните граници от 1991 г. са необходими 350-400 милиарда долара.

Нужни са 17 милиона снаряда - при тази новина по време на посещението си в Киев Лойд Остин останал меко казано изненадан, споделя източник на "Украинская правда". Остин заявил, че "не може да се съберат толкова много снаряди в целия свят".

Оплакванията на Залужни пред Лойд Остин

Високопоставен източник от армията твърди, че Залужни се е оплакал на Остин, че му се пречи. Зеленски е разбрал за това и този факт "съвсем не е спомогнал за насърчаване на доверието", казва източникът.

"Познавайки емоционалността на Зеленски, можем да предположим, че при такава прекомерна откровеност на Залужни в разговорите с партньорите въпросът за неговата оставка от чисто хипотетичен може да стане съвсем реален."

На мястото на Залужни би могъл да бъде назначен командващият сухопътните войски генерал-полковник Сирски. Проблемът е, че Сирски не привлича достатъчен медиен интерес и подкрепа.

Докато оставката на Залужни би го превърнала директно в новата суперзвезда на украинската политика в медиите. Още сега социологическите проучвания показват, че одобрението за Залужни нерекъснато расте. И на въпроса "За кого бихте гласували, ако на втори тур на президентските избори отиват Зеленски и Залужни?" разликата между двамата е минимална - 42% за Зеленски срещу 40% за Залужни.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес