Германското правителство представи на Бундестага (парламента) доклад с наименование "Анализ на риска в областта на гражданската отбрана", в който се очертава един от вероятните сценарии за евентуален конфликт между неназован агресор и НАТО. Документът е основан на поуките от пълномащабната война на Русия срещу Украйна.
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Според доклада, до който "Европейска правда" е получила достъп, инвазията на диктатора Владимир Путин срещу Украйна е потвърдила, че съвременната война съчетава класически и неконвенционални операции, като последните включват кибератаки, кампании за дезинформация и саботаж.
Още: Киев разкри по месеци плана на руската спецоперация "Майдан-3": Какво предстои
"Следователно атака на агресора - хибридна и/или използваща пълния арсенал на съвременните въоръжени сили във всички измерения (земя, въздух/пространство, море, киберпространство и информация) на територията на НАТО - е вероятен сценарий", се казва в доклада.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Вероятен сюжет
След това авторите очертават евентуален сюжет за такава атака, като подчертават, че това е само един от възможните сценарии - не уточняват какво предвиждат останалите. Този сценарий разделя конфликта на четири фази.
Още: Bild: НАТО се готви за война с Русия
Първа фаза - кибератаки в продължение на години
Първата фаза продължава няколко години с различна степен на интензивност и включва хибридно влияние от страна на агресора - шпионаж, кибератаки, саботаж и атаки срещу жизненоважни и отбранителни съоръжения и критична инфраструктура. Ключова характеристика на тази фаза е, че хибридното влияние се извършва тайно и не може да бъде непосредствено свързано с агресора.
Още: Троловете на Путин: Този път ще се намесят в изборите в САЩ с нов метод, смята Киев
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Втора фаза - сили на агресора по източния фланг
Фаза II продължава няколко месеца и включва разполагането на сили на конкретния агресор по източните граници на НАТО (което предполага, че агресорът е Русия) и разполагането на възпиращи сили на Алианса в отговор. Хибридното влияние продължава, но става по-интензивно и по-малко прикрито.
Снимка: Kremlin.ru
Трета фаза - военна агресия срещу Алианса
Фаза III продължава поне една година и включва открита военна агресия срещу територията на НАТО - селективни атаки с конвенционални и неконвенционални средства, включително срещу цели в Германия, както и евентуално смущаване на спътници в Космоса.
Още: Подозрения: САЩ смятат, че Русия разработва антисателитно космическо оръжие
Четвърта фаза - пробив на отбраната на НАТО и война в Космоса
Накрая, по време на фаза IV, войските на агресора пробиват отбранителните линии на НАТО в Германия. Предвижда се и пълномащабна въоръжена конфронтация в Космоса.
Сценарият предполага, че тази фаза ще завърши със "споразумение за прекратяване на огъня не по-рано от няколко месеца" след пробива.
Концепция за гражданска отбрана
В доклада германското правителство предлага този сценарий да се използва като основа за изграждане на концепция за гражданска отбрана, а съответните ведомства да моделират допълнителни "подсценарии" за по-ефективна защита.
По-рано беше съобщено, че Бундесверът изготвя нов цялостен оперативен план за отбрана за първи път след края на Студената война, като взема предвид поуките от пълномащабната агресия на Русия срещу Украйна. Германският отбранителен план е класифициран като "строго секретен", съдържа стотици страници и се очаква да бъде завършен до края на март.
Още: "Ще има пряк сблъсък Русия-НАТО": Кремъл след думите на Макрон за войски в Украйна
През последните месеци редица европейски страни от НАТО предупреждават за риска от руска агресия срещу Алианса в близко бъдеще. Германският министър на отбраната Борис Писториус заяви през януари, че военният съюз трябва да се подготви за руско нападение срещу страна от НАТО в рамките на 5-8 години.
Още: Война на Русия с ЕС - с какво и как ще отговори НАТО: Коментира ген. Съби Събев (ВИДЕО)