Министерството на опазването на околната среда на Литва създава информационна система за наблюдение на външните тоалетни, за да следи дали хората спазват процедурата за изхвърляне на отпадъци. Това пише Delfi.
Още: Кремъл реагира на думите на Тръмп, че е "много ядосан" на Путин
Още: Авторката на "Хари Потър" се намеси в транссексуален скандал в детската градина
Министерството създава специална информационна система за установяване на хора, които нарушават реда за изхвърляне на отпадъците от външните тоалетни. В системата ще бъдат включени всички домакинства, ползващи външни тоалетни.
Ще бъдат взети предвид броя на жителите на къщата и количеството отпадъци, които могат да натрупат за една година.
„Ще бъдат определени минимални изисквания: колко пъти в годината трябва да се експлоатират, колко биологични отпадъци се натрупват“, каза заместник-министърът на опазването на околната среда Раминта Даравичене.
Още: В името на Отца: Гръцката православна църква прави своя цифрова банка
Още: Вучич с нов скандал: Фирмата, дала зелена светлина за гарата в Нови Сад, ще прави АЕЦ в Сърбия
Компаниите, които събират такива отпадъци, трябва да посочат конкретно колко често са почиствали външните тоалетни, и колко отпадъци са премахнали от конкретния обект, а компаниите, които събират такива биологични отпадъци, трябва да посочат колко отпадъци са приели.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: С леко разместване на срещите: Крал Чарлз се върна на работа след кратко болнично лечение
Още: Не в гората, а в града: Мечка с две малки нападна мъж в Румъния (ВИДЕО)
Новото законодателство е плод на множество жалби, в които хора се оплакваха, че съдържанието на тоалетните се изхвърля директно в градската канализация или в природата. "Трябва да сме сигурни, че жителите наемат фирма, която почиства тоалетните", каза министър Симонас Гентвилас.
В случай на нарушения, както компанията, така и жителите, ще бъдат наказани. Жителите, които рядко се обаждат на камиони за почистване на тоалетни, ще бъдат проверявани стриктно.
Новата система трябва да заработи до юли 2023 г. През февруари 2017 г. Европейската комисия започна наказателна процедура към Литва, тъй като значителна част от населението на страната все още не е свързано с централизираната канализационна система.
Още: Майстори на нелепицата: Руснаците явно са пуснали авиобомба по... гробище в... Русия (ВИДЕО)
Още: "Демокрацията е в опасност": Песков и Орбан бранят Льо Пен