В Северен Афганистан има най-малко 2000 бойци на джихадистката групировка "Ислямска държава", амбицирана да разшири присъствието си в Централна Азия, зоната на влияние на Русия. Това заяви днес руският президент Владимир Путин, предаде Франс прес, цитиран от 24 часа.
Още: Две години след забраната: Украйна още не дава да се преговаря директно с Путин
Още: Грузинският президент осъди нападението срещу Гиорги Гахария
Президентът Путин отбеляза, че множество "екстремистки и терористични групи" действат в северните части на Афганистан, включително "Ислямска държава", "Ал Кайда" и Ислямското движение на Узбекистан. "По наша информация, броят на бойците на "Ислямска държава" е около 2000, техните лидери подготвят планове за разширяване на влиянието им в държавите от Централна Азия и руските региони, подклаждайки етническо-религиозни конфликти и религиозна омраза", каза Путин на виртуална среща на върха на страните от Общността на независимите държави.
"Ислямска държава-Хорасан" - най-радикалната ислямистка групировка в Афганистан, пое отговорност за поредица от атентати, целящи дестабилизиране на "емирството", обявено от талибаните. Русия е разтревожена от ескалацията на нападенията, опасявайки се, че целият регион по южния й фланг, може да бъде дестабилизиран. Путин изрази загриженост за пръв път тази седмица, отбелязвайки, че в Афганистан пристигат закоравели джихадисти от Сирия и Ирак.
Москва смята талибаните за екстремистка организация, но въпреки това от години поддържа отношения с тях, посочва АФП. На 20 октомври техни пратеници трябва да участват в първата международна среща в Русия. Очакват се също представители на Китай, Иран, Пакистан и Индия, а пратеникът на Кремъл Замир Кабулов, който ще е начело на руската делегация, увери, че САЩ са "поканени". На тази среща ще бъдат обсъдени по-специално начините за "нормализиране на ситуацията" в Афганистан, според руския президент. Русия настоява талибаните да отворят управлението си за други сили, за да бъдат улеснени помирението и борбата срещу групировки като "Ислямска държава".
Още: Украйна си върна 25 военнопленници, сред които защитници на "Азовстал" и тежкоболни (СНИМКИ)
Двадесет години след като САЩ ги отстраниха от властта, талибаните зрелищно се завърнаха начело на страната през август, след изтеглянето на американските военни. Русия проявява жив интерес към положението в Афганистан, държава, която съветските сили бяха окупирали в продължение на 10 години, до изтеглянето си през 1989 г. в края на кървава война.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: “Ще преодолеем задънената улица”: Туск за полското председателство и членството на Украйна в ЕС
Още: Френски източник: Франция с тайни военни учения да се намеси в Украйна