Да бъдат изолирани само най-възрастните - това е тактиката, която Великобритания изглежда възприема в борбата с коронавируса.
Още: Пъйня, Пъйпа и Капутин: Как се появиха оскърбителните прозвища на Путин в Русия (ВИДЕА)
Още: Ал Бано: „Поканиха ме в Русия да пея за края на войната - ще бъде най-късно през октомври“
Единствената по-сериозна мярка, която планира за тази седмица, е да призове хората над 70 години да се самоизолират в домовете си, както и тези със сериозни здравни проблеми. Британски издания разкриват, че плановете са възрастните да се самоизолират между 20 дни и 4 месеца, като ще бъде изградена специална система за снабдяването им със стоки от първа необходимост. Останалите са посъветвани да останат вкъщи за седмица, ако имат кашлица и температура, и да търсят лекарска помощ само ако състоянието им се влоши. През това време ще бъдат консултирани от медицински лица по телефона или по интернет какво да правят, пише в. "24 часа".
Вече има гледни точки, че така британското правителство се опитва да създаде обществен имунитет, като боледуват хората, които по принцип са по-здрави. Досега подобна стратегия е прилагана само за зарази, за които има ваксина. При нова болест, за която няма такава, трябва да се зарази определен процент от населението. Според главните медицински експерти на кабинета в Лондон ще трябва поне 70% да преживеят болестта, да създадат имунитет към нея, за да може тя да бъде спряна. Това означава около 47 млн. жители на Острова да се разболеят и да оздравеят, около 1 милион да починат и още 8 млн. ще се нуждаят от животоспасяваща помощ. Затова стратегията е да се забави разпространението и да се предпазят най-уязвимите до лятото, за да може британската здравна система да се подготви, да се разтовари от други сезонни вируси и да има повече време за създаване на ваксина.
Говорител на СЗО обаче разкритикува подхода на британските власти и го нарече хазартен. Пред BBC д-р Маргарет Харис каза, че науката не знае достатъчно за COVID-19, за да може да се предвиди как ще се развие в имунологичен план.
Още: Русия бомбардира руснаци, подготвени за евакуация от украинската армия (ВИДЕО)
Още: На косъм от разлив в морето: Проблем с тръбопровод в Гърция
229 британски учени изпратиха писмо до правителството в Лондон с призив да се въведат по-строги мерки срещу коронавируса. Те смятат, че сегашният подход поставя в риск живота на много повече хора от необходимото. И критикуват изказването на главния научен съветник на правителството сър Патрик Валас, че болестта може да се пребори чрез постепенно създаване на имунитет у населението. Министерството на здравеопазването заяви, че той не е бил разбран правилно. Всички досегашни действия обаче говорят точно за такава стратегия, включително и изказването на премиера Борис Джонсън, че много хора ще трябва да изгубят свои близки. Съюзът на учителите също настоя да се каже ясно защо не се затварят училищата като в други държави. Засега обяснението е, че ако децата си останат в къщи, за някои от тях ще трябва да се грижат дядовци и баби, които са най-уязвими.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Приднестровието вече има газ, но не руски
Още: Русия унищожи историческа забележителност в Одеса: Ето какво остана от нея (ВИДЕО)
Междувременно The Guardian публикува материал, според който здравното министерство е направило прогноза за 7,9 млн. британци, които ще се разболеят до пролетта на следващата година и ще трябва да бъдат хоспитализирани. Прогнозата всъщност е на обществената здравна служба Public Health England. Това все още се счита за най-лошият възможен вариант.
Интересен факт е, че главният здравен инспектор на Великобритания професор Крис Уити счита, че смъртността ще е 0,6%, но дори тогава това значи 318 660 починали! А при 1% смъртност, за каквато говорят повечето аспекти, говорим за 531 100 смъртни случаи! В Китай обаче смъртността се движеше при 3,5%, а сега в Италия тя е над 6%, но обяснението засега е, че просто не е известна пълната картина, защото статистиката тепърва наваксва. В същото време тестовете за откриване на инфекцията се правят само на тежко болни хора, защото здравната система не може да поеме такава тежест. Според цитираните от изданието правителствени оценки това означава, че реалният брой случаи на заразени към днешна дата може да варира от 5 до 10 000.
Още: "Коронавирусът предизвиква нови и нови мерки в Европа и по света"
Още: Македонска партия призова за бойкот на певци от бивша Югославия
Още: Самолетен хангар се запали в Германия