Ваксина срещу малария, разработена от британския Оксфордски университет, ще се използва в Гана, предаде АФП. За първи път в света тя получава разрешение от регулаторните органи.
Още: Испания: Възобновяемите източници не са причина за срива на тока. Терористична атака ли е?
Още: Тайните задачи на руската армия през великденското примирие и през новата пауза
"Ваксината е одобрена за употреба при деца на възраст 5-36 месеца - възрастовата група с най-висок риск от смърт от малария", се казва в изявление на университета.
"Надяваме се, че тази първа решаваща стъпка ще позволи на ваксината да помогне на ганайските и африканските деца да се борят ефективно с маларията", допълва той.
Професор Ейдриън Хил, главен изследовател на програмата за ваксина R21/Matrix-M и директор на университетския институт "Дженър", заяви, че това е "кулминацията на 30-годишните изследвания на ваксината срещу малария в Оксфорд с разработването и осигуряването на високоефективна ваксина, която може да бъде доставена в подходящ мащаб в страните, които се нуждаят най-много от нея".
Още: Българското разузнаване: Русия може да нападне още три страни
Още: Русия официално изяви претенции за Одеса, където живеят десетки хиляди българи
През септември миналата година Оксфорд обяви, че бустерна доза от новата маларийна ваксина поддържа високо ниво на защита срещу болестта и изрази надежда, че тя може да се произвежда в голям мащаб в рамките на няколко години.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ВИДЕО: Украински МиГ-29 сваля руски дрон "Шахед" с ракета "въздух-въздух
Още: Руската армия разстреляла гражданин на Беларус, отказал да отиде на сигурна смърт в Украйна
Международният изследователски екип изказа предположение, че ваксината може да представлява повратна точка в борбата срещу болестта, пренасяна от комари, която само през 2020 г. е убила 627 000 души - предимно африкански деца.
Миналата година друга ваксина, произведена от британския фармацевтичен гигант GSK, стана първата, която беше препоръчана за широко използване срещу малария от Световната здравна организация и вече е приложена на повече от един милион деца в Африка.
Изследванията обаче установиха, че ефективността на ваксината на GSK е около 60 % и значително намалява с течение на времето, дори и при прилагане на подсилваща доза, пише БГНЕС.
Още: Европейският съд нареди на Малта да спре да дава паспорти срещу пари
В същото време ваксината R21/Matrix-M на Оксфорд е със 77% ефективност при предотвратяването на малария в изследване, публикувано миналата година - за първи път е постигната целта на пътната карта на СЗО от 75%.
ОЩЕ: СЗО: Скок в смъртността от малария заради COVID-19