Словашката полиция започна разследване на убийство, след като виден разследващ журналист беше открит мъртъв заедно с приятелката си.
Още: Германия осъди друмите на Тръмп, че Зеленски е "диктатор"
Още: Подготвят траурната церемония за папата
Тялото на Ян Куциак, на 27 години, който беше журналист в новинарския портал aktuality.sk, беше открито до това на приятелката му Мартина Кушнирова в техния дом във Вълка Маца, на около 65 км от словашката столица Братислава.
Полицейският шеф Тибор Гаспар каза пред репортери, че Куциак е починал от огнестрелна рана в гръдния кош, а приятелката му е била простреляна в главата. Според полицая мотивът "най-вероятно е свързан с разследващата работа на журналиста". Убитият Куциак се занимаваше с разследването на данъчни измами по високите етажи на обществото.
„Ако бъде доказано, че смъртта на разследващия журналист Ян Куциак е свързано с неговата журналистическа работа, това би било безпрецедентна атака срещу свободата на пресата и демокрацията в Словакия“, заяви премиерът Роберт Фицо. Полицията смята, че убийството е било извършено в периода между четвъртък и неделя. Членове на семейството се обадили в полицията, след като не могли да се свържат с двойката, предаде БГНЕС.
Още: Заради "остър недостиг на въоръжение": Дания увеличава значително военния си бюджет
Още: Борис Джонсън с интересно обяснение за поведението на Тръмп спрямо Украйна и Зеленски
От "Репортери без граници" също осъдиха атаката, казвайки, че Куциак и членове на семейството му наскоро били заплашвани. От "Репортери без граници" отбелязват, че това е пети убит журналист в ЕС през последното десетилетие.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Белград: Преподаватели охраняват студентския протест след поредния инцидент
Още: Зеленски: Да признаем наши земи за руски? Няма да го направя (ВИДЕО)
В класацията на "Репортери без граници" за свобода на пресата по света за 2017 г. Словакия беше на 17 място, премествайки се пет места по-надолу в сравнение с предходната година.
Работата на Куциак беше свързана с разследване на предполагаемо укриване на данъци и подкупи, засягащи високопоставени представители на властта и магнати. Последната му история засягаше бизнесменът Мариан Коцнер, известен със сделки с недвижими имоти. Миналата година властите отмениха разследването срещу него за данъчни измами. Коцнер беше заподозрян че е поискал възстановяване на данъци на обща стойност 8,19 млн. евро. Миналата година Коцнер, известен с обидите и заплахите по отношение на журналисти, се закани да направи интернет сайт, който да се занимава с частния живот на журналистите, припомня водещият в. "СМЕ".