Производителите на китайски автомобили оставиха повечето автосервизи в Русия без каталози с резервни части, както и без ремонтна и оперативна документация.
Това е причината в над 108 000 сервизи в Русия специалистите да се сблъскват с проблеми при избора на резервни части и ремонта на автомобилите, внесени от Китай, заявиха от професионалната асоциация на автосервизите за руското издание "Известия".
След като най-големите световни чуждестранни производители на автомобили напуснаха Русия, китайските производители започнаха да навлизат на руския пазар. И се стигна до ситуация, при която „бяха продадени повече автомобили, отколкото бяха внесени резервни части за тях“, казва представителят на Съюза на автосервизите в Русия Иля Плисов. Складовете разполагат само с 20 до 30% от необходимите резервни части за китайските автомобили, в същото време броят на заявките от руснаци за ремонт на автомобили от Китай се е увеличил с 35% на годишна база.
Още: Под натиска на Путин: Руските олигарси изтеглиха милиардите си от Европа
„Няма каталози с резервни части, няма данни за модификации, няма налична информация за технологиите за ремонт“, оплакват се от Съюза на автосервизите.
Китайските производители не са склонни да свързват чужди услуги със своя софтуер, признава Пьотр Шкуматов, член на обществения съвет към Главното управление на МВР на Русия за Москва. Според него това се дължи на особеностите на протекционистичния бизнес в Китай, насочен към подпомагане на производството на местни стоки и услуги.
Още: Китай взема руски газ двойно по-евтино, отколкото ако Путин го продаваше на ЕС
През 2023 г. Русия стана най-големият вносител на китайски автомобили в света. От януари до май в страната са внесени 287 000 автомобила, което е двойно повече от 2022 г., сочат данни на китайските митници. Но както показа проучване на «Открытие Авто», руснаците не оценяват много високо качеството на китайските автомобили - 61% от тях смятат, че автомобилите от Китай са само частично адаптирани към руските климатични условия, други 19% са убедени, че те не могат да издържат на руската зима.
Още: Парадокс: Как богатата на нефт Русия стигна до дефицит на гориво?