Руското министерство на финансите предлага да се въведе еднократен извънреден данък за бизнеса. Възможността за установяване на такива данъци се предлага да бъде заложена в Данъчния кодекс на страната. Това съобщиха за руското издание "Ведомости" два източника в компании - големи данъкоплатци, които са запознати с предложението на ведомството. Според тях финансовото министерство е подготвило законопроект „За данъка върху свръхпечалбите от минали години“, както и изменения в НК. Законопроектът е изпратен на големите данъкоплатци за коментари, уточняват източниците на изданието.
Още: Русия бомбардира руснаци, подготвени за евакуация от украинската армия (ВИДЕО)
Още: На косъм от разлив в морето: Проблем с тръбопровод в Гърция
Руските и чуждестранните организации с постоянно представителство в Русия ще бъдат задължени да плащат тази такса. Съгласно законопроекта от данъка ще са освободени дружествата, добиващи нефт, газ и въглища, нефтопреработвателните заводи, производителите на втечнен природен газ с активно производство и износ, както и дружествата от регистъра на малкия и среден бизнес, обясняват запознати.
За този еднократен данък към бюджета, който ще засегне всички компании с нетна печалба преди данъчно облагане над 1 милиард рубли, с изключение на предприятията от сектора на нефта, газа и въглищата, съобщи по-рано и заместник-министърът на финансите Алексей Сазанов.
ОЩЕ: Руски депутат предложи да се въведе военен данък за всички мъже в Русия
Още: Приднестровието вече има газ, но не руски
Още: Русия унищожи историческа забележителност в Одеса: Ето какво остана от нея (ВИДЕО)
В Русия след 1998 г. не е имало прецеденти за въвеждане на "извънредни данъци", казва Михаил Орлов, ръководител на департамента за данъчни и правни консултации "Kept". „Обсъжданият данък, разбира се, е изключително необичаен за местната данъчна система, което означава, че може да се предположи, че правното регулиране на този данък също ще бъде много необичайно“, обяснява експертът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Македонска партия призова за бойкот на певци от бивша Югославия
Руските власти търсят допълнителни приходи, за да се справят с бюджетния дефицит, който през годината на войната възлиза на 7 трилиона рубли, смятат и анализатори на Deutsche Bank.
Предвижда се законът да влезе в сила от 1 януари 2024 г.