Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В ПАСЕ имало корупция заради Азербайджан, показа доклад от стотици страници

23 април 2018, 07:37 часа • 1371 прочитания

Разследващата комисия по подозренията в корупция по адрес на действащи или бивши избраници в Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) установи "сериозни съмнения" за някои от тях, съобщи БГНЕС.

Още: Руски военнопленник за севернокорейските войници: Жестоки са и стрелят по всичко, което се движи (ВИДЕО)

Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО

Разследващите са установили, че "съществуват сериозни съмнения, че някои действащи или бивши членове на ПАСЕ са се отдали на корупционни действия в полза на Азербайджан" в аферата, наречена Кавиаргейт (Caviargate). Панелът изразява сериозни съмнения, че подобна картина има и в ситуацията с Русия, Украйна и Турция.

Изрично е посочено името на Педро Аграмунт, бивш председател на ПАСЕ. Той беше принуден да подаде оставка от поста миналата година, след като взе участие в пътуване до Сирия като част от руска делегация. Член на делегацията, която отиде да подкрепи управлението на Башар Асад, е бил и Леонид Слуцки - депутат и председател на комисията по външни работи на руската Дума, който беше обвинен в сексуален тормоз от много журналистки. Друго име е това на италианеца Лука Волонте, който нарочно е "размил" доклад за политическите затворници в Азербайджан.

Припомняме, че съпругът на Ирина Бокова - Калин Митрев, беше набъркан в Азербайджанската афера. Заради данните, обобщени от международно журналистическо разследване, финансовият министър Владислав Горанов обяви, че Митрев ще бъде проверен, тъй като е българският представител в Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), но след изявлението отпреди над половин година няма повече новини по въпроса.

Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)

Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)

Основната разлика между Европейския парламент (като институция на Европейския съюз) и ПАСЕ е, че ПАСЕ има възможността само да разследва, препоръчва и съветва. Препоръките са основно в областта на човешките права, но имат значителна тежест в европейската политика. Европейският парламент и други институции на ЕС често се позовават на данните на ПАСЕ.

Парламентарната асамблея се състои от общо 642 членове - 321 постоянни членове и 321 техни заместници. Те се избират или назначават измежду народните представители на националните парламенти на всяка страна-членка на Съвета на Европа. Всяка държава има от двама до осем представители в зависимост от броя на населението. Българската делегация в ПАСЕ се състои от шестима представители и шестима техни заместници от различни парламентарни сили, избрани на пропорционален принцип.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес