Полският президент Анджей Дуда подписа указ за прекратяване на Договора за обикновените въоръжени сили в Европа (ДОВСЕ), подписан в Париж на 19 ноември 1990 г. За този ход на Варшава се съобщаваше още в края на миналата година.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Още: Туск: Знам, че звучи смазващо, но Европа навлиза в предвоенна епоха
Отговор срещу Русия
Това е отговор на страните от НАТО на прекратяването на договора от страна на Русия. Москва денонсира ДОВСЕ през май 2023 г.
Целта на договора беше първоначално да се намалят съществуващите конвенционални оръжия за нападение, притежавани от страните членки на НАТО и държавите от бившия Варшавски договор, а след това – да се поддържат на определени нива. Задълженията са свързани с пет категории конвенционални въоръжения – бойни танкове, бойни бронирани машини, артилерийски системи с калибър 100 мм и повече, бойни самолети и ударни вертолети.
Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още през 2007 диктаторът Владимир Путин подписа указ за спиране на участието на Русия в договора, докато не обяви миналата година, че Москва напълно спира да се съобразява със споразумението. Реакцията на страните членки на НАТО беше да сторят същото.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Още: Взривове в търговски центрове в Москва, експлозия и в Санкт Петербург (ВИДЕО)
Още: Руските ракети поразиха Днепропетровск и Лвов, Полша пак вдигна самолетите си (СНИМКИ)
Снимка: Getty Images
Още: Петролният разлив в Керченския пролив е вече 54 километра (ВИДЕО)
Още: Серия от взривове в завод за барут в Казан след атака с дронове (ВИДЕО)
„Русия наруши буквата и духа на Договора, като се провали в изпълнението на разпоредбите му в продължение на много години, а след това инициира незаконна, непровокирана война“ в Украйна, съобщи полското външно министерство. „В тази ситуация, интересът за сигурността на Република Полша налага допълнително подсилване на отбраната и възможностите за възпиране чрез постоянни действия на национално и съюзническо ниво“.
Още: Заради Приднестровието: Молдова се оттегля от Договора за обикновените въоръжени сили в Европа
Какво означава излизането на Полша?
„Прекратяването на Договора ще означава, че Република Полша, също като останалите държави, решили да сторят същото, няма да бъде задължена да прилага неговите разпоредби, докато формално остава страна по споразумението“, обявиха от президентския офис на Дуда, цитирани от местната агенция Pap.pl.
Денонсирането означава, че Варшава вече няма да изпълнява разпоредбите на договора относно броя на въоръжените сили и тяхното разположение.
Още: Полша удари руска шпионска мрежа
Излизането от ДОВСЕ беше гласувано от Сейма – долната камара на полския парламент – в началото на март, а след това бе подкрепено и от Сената – горната камара. Президентът подписа указа в четвъртък, 29 март. Актът влиза в сила ден след подписването му от страна на държавния глава.
Още: След трагични инциденти: Полша спря военните учения на територията си