Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

В лицето на коронакризата: Ще успее ли ЕС най-после да покаже, че може да е единен?

20 юли 2020, 06:25 часа • 1465 прочитания

Разправиите в ЕС за спасителния за европейските икономики пакет след коронавирусната криза приключиха с вечеря, а лидерите се опитаха да преодолеят тридневната безизходица при разговори в тесен кръг преди това.

Още: Руски дронове атакуваха украинския град Запорожие

Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 23.01.25 - Тръмп поиска от Путин да спре "тази нелепа война"

Председателят на Съвета на ЕС Шарл Мишел, домакин на срещата, събра 27-те лидери на вечеря след ден на срещи в малки групи, които не успяха да доведат до търсената развръзка и голям пробив в търсенето на споразумение. Той направи последно предложение за спасителната сделка в размер на 750 милиарда евро, насочена към преодоляване на зейналия разрив сред 27-те с коалицията на "пестеливите" - Холандия, Швеция, Австрия, Дания и Финландия.

"Пестеливите", водени от холандския премиер Марк Рюте, се стремят да намалят мащаба на пакета от безвъзмездни средства, с които Брюксел иска да помогне на страните, засегнати най-силно от епидемията. Тяхното искане е за 700 млрд. евро - 350 млрд. евро безвъзмездно и 350 млрд. евро под формата на заеми.

Тъй като нарастваха опасенията, че срещата на върха ще се срине без споразумение, Мишел предложи да намали частта от безвъзмездните средства на сделката до 400 милиарда евро - по-малко от първоначалното си предложение от 500 милиарда - и да увеличи частта по заемите до 350 милиарда, спрямо предишното предложение от 250 милиарда.

Още: Писториус: Разполагането на германска армейска бригада в Литва върви по план

Още: Премиерът на Молдова: Руската армия трябва да напусне Приднестровието

В сърдечна реч по време на вечерята Мишел напомни на лидерите за пагубната човешка цена на пандемията - 600 000 мъртви, включително 200 000 в Европа, и ги призова да се обединят, за да изпълнят тази на пръв поглед "мисия невъзможна". "Въпросът е следният: 27 лидери, отговорни за хората в Европа - способни ли сме да изградим европейско единство и доверие", каза Мишел според копие на бележките му, видяно от АФП. "Или ще представим едно лице на слаба Европа, подкопана от недоверие", попита на вечерята Мишел.

Но помощникът на шведския премиер Стефан Льофен заяви, че "пестеливата петорка" са готови да приемат максимум 350 милиарда евро като безвъзмездни средства в пакета и дори това е предмет на допълнителни договорки.

"Става въпрос за отстъпките, по-високите амбиции за вложения за промените в климата и за това, че включваме механизъм, който прави така, че страните да не могат да получат пари от бюджета на ЕС или този пакет за възстановяване, ако не спазват принципите на върховенството на закона", каза Паула Олавсон според БГНЕС.

Лидерите седнаха да вечерят около 19:20 ч. местно време - повече от седем часа след като беше насрочено да рестартират срещата си на кръглата маса на всички 27 страни. Има заявка днес преговорите да почнат още в 5:15 часа сутринта българско време.

Още: Британският министър на отбраната предупреди Путин заради руски шпионски кораб

Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.

Кръг след кръг от срещи на малки групи продължиха през целия ден, тъй като Мишел, подпомаган от Ангела Меркел и Еманюел Макрон, се опитаха да сближат позициите на "пестеливите" – богати и по-задлъжнелите - и съсипани от вируса държави, за компромис. Но напредъкът беше болезнен бавен.

Европейски източник заяви, че на масата за вечеря са се състояли нови сблъсъци, след като "пестеливите" са настояли за масивни увеличения на отстъпките, които получават от вноските си в бюджета на ЕС. Рюте също така иска държавите-членки да запазят правото си да налагат вето на националните икономически планове на Италия и Испания, за да ги задължат да проведат реформи в заемите, пазарите на труда и пенсиите - усилие, на което гневно се противопостави италианският му колега Джузепе Конте.

Междувременно се появи още една спънка, когато премиерът на Унгария, твърдо линейният Виктор Орбан обвини Рюте, че осъществява лична вендета срещу него и страната му - и обеща да предотврати всяко споразумение и усилия за обвързване на разходите на ЕС със спазването от страна на страните бенефициенти към стандартите на ЕС. Мярката за върховенство на закона, която срещна съпротивата и на Полша и Словения - би могла да нанесе загуби на националистическото и все по-авторитарно правителство на Орбан, ако колегите му преценят, че посегателството му над свободните медии и демократичните норми, нарушаващи европейските ценности е прекомерно.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес