Копехнаген строи първия в света квартал приспособен към климатичните промени в резултат на глобалното затопляне. Проектът е част от усилията на местната администрация да намали значително емисиите въглероден диоксид до 2025 година.
Най-голямото предизвикателство е голямото количество вода, която трябва да се пренасочи при следващите обилни валежи. За да се справят със задачата, архитектите решават да премахнат голяма част от асфалта покриващ улиците и площадите на квартала и да го заменят с хълмисти тревни площи, през които преминават пешеходни пътеки. В случай на обилни валежи тези своеобразни мини-паркове се превръщат във водни басейни, който задържат придошлите води благодарение на хълмистата си структура. Самите улици на квартала ще бъдат проектирани така че в случай на водно бествие водата да се отвежда към най-близкото пристанище. В същото време дъждовната вода от покривите на сградите ще се събира в специално изградени водни кули и дъждовни градини и ще се използва по-късно при напояване на зелените площи.
Работата по екопроекта започна през декември миналата година, а окончателното преобразяване на квартала ще бъде завършено през 2016 година.
Амбицията на градската управа обаче не спира до тук. Очаква се в следващите години и останалите квартали на Копенхаген да бъдат превърнати в устойчиви екосистеми, информира БНР.
Дания е една от водещите страни в света, който разработват активно проекти за развитие на устойчива градска среда. В резултат на климатичните промени датската столица, която е разположена на източния бряг на остров Зийланд, е изправена пред редица предизвикателства свързани с покачване на нивото на морското равнище, зачестили гръмотивечни бури и наводнения. В последните няколко години опустошителни порои връхлетяха Копенхаген, причинявайки щети в размер на близо 6 млрд. евро.
Снимка: Архив