Кметът на германския град Кьолн обяви, че призивът на мюезина отсега нататък ще може да звучи всеки петък заради "религиозната свобода".
Още: Тръмп все повече се облизва за богатствата на Украйна, скоро очаква споразумение
Още: Великобритания готви нов пакет от военна помощ за Украйна
Според кмета на Кьолн Хенриете Рекер това е „знак на уважение", пише Le Figaro. В Кьолн има 35 джамии и отсега нататък те ще могат да призовават за молитва мюсюлманите всеки петък между 12 и 15 ч. като част от двугодишен пилотен проект. Това ще е разрешено при условие, че призоваването трае не повече от пет минути и че жителите в съответния квартал са информирани предварително. Всяка джамия ще трябва да определи лице, което ще отговаря за събирането на евентуални оплаквания за причинените смущения.
„Кьолн е град на религиозната свобода и разнообразие. Тези, които пристигат на главната гара, са посрещнати от катедралата и звъна на църковните камбани. Много жители на Кьолн обаче са мюсюлмани“, написа кметът в Twitter.
Ислямските религиозни представители в Кьолн приветстваха решението. В германския град живеят 120 000 мюсюлмани, което е 12% от населението му.
Още: Хърватия може да увеличи средствата за отбрана
Още: "166 000 ранени и болни": Радио "Свобода" публикува база данни на руското военно министерство
Германците обаче са настроени по-скоро враждебно към решението. Още миналата година при проучване на Института за социални науки Insa-Consulere 61% от тях се обявиха против да се даде разрешение за ислямския призив за молитва. В други съседни градове, като Дюрен или Мюнстер, това обаче е разрешено от няколко години.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В Берлин: Мъж е тежко ранен в Мемориала на Холокоста
Още: Джей Ди Ванс разкритикува законите за свободата на словото в Германия
Някои германски политици също реагираха негативно на новината. Според Лале Акгюн от социалдемократическата партия това решение е поредна победа за политическия ислям в Германия.
Viel Diskussion wg des Modellprojekts #Muezzin-Ruf. Köln ist die Stadt der (religiösen) Freiheit & Vielfalt. Wer am Hbf ankommt, wird vom Dom begrüßt und von Kirchengeläut begleitet. Viele KölnerInnen sind Muslime. Den Muezzin-Ruf zu erlauben ist für mich ein Zeichen des Respekts
— Henriette Reker (@HenrietteReker) October 9, 2021
Още: Newsweek: Тръмп е дал 21 дни на ЕС да одобри капитулацията на Киев
Още: Китайски войски в Украйна? Изглеждаше немислимо, но само доскоро