Десетки кораби с втечнен природен газ кръжат край бреговете на Испания, без да могат да намерят места за разтоварване, съобщава Euractiv.
Още: Сирски: Водим ожесточени боеве на над 1000 км
Още: Зеленски за "мира от Истанбул": Путин искаше да ме свали и кумецът му да стане президент (ВИДЕО)
Ситуацията нагледно показа липсата на подготовка на Стария континент за бързо "превключване" от удобството на руския газ, идващ по тръбопроводи. В Испания има най-много терминали за втечнен газ в ЕС - седем. Страната разполага с най-големия капацитет за регазификация в Европейския съюз, представляващ 33% от целия в ЕС и 44% от капацитета за съхранение на втечнен газ в Европейския съюз.
Сега, над 35 кораба, натоварени с природен газ, обикалят край бреговете на Испания и в Средиземно море, като най-малко осем кораба изчакват в залива на Кадис. Най-големият терминал в Испания обаче е в Барселона, като той е трети по големина в Европа.
Испания предлага само шест слота на своите терминали за регазификация за товари тази седмица, което може да обслужи по-малко от една пета от броя на корабите, чакащи на опашка край бреговете ѝ.
Още: ЕС: Ще отговорим на митата на Тръмп по “пропорционален начин“
Още: Жестока битка на ВСУ със севернокорейците в Курск: На 9-ия час почти свършихме боеприпасите (ВИДЕО)
Още вчера вечерта испанският национален оператор Enagas съобщи в свое изявление, че може да се наложи да връща вече натоварени кораби поради липса на капацитет на своите терминали, припомня БГНЕС. Очаква се поне до първата седмица на ноември терминалите да работят на пълен капацитет и да няма нови слотове.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Признаци на затишие в руската офанзива: Подготовка за нов натиск или друго? (ОБЗОР - ВИДЕО)
Още: Спряха пътническите влакове от Александруполис до българската граница: Каква е причината
Вчера, 17 октомври, на холандската борса TTF газовите доставки за ноември затвориха при цена 129 евро на мегаватчас т.е. най-ниското ниво от март насам, почти от началото на войната. В днешната сесия, която още не е приключила, цената вече падна до 116,50 евро на мегаватчас.
ОЩЕ: Китай спира препродажбата на втечнен природен газ за Европа