Руините на замъка Розенщайн се извисяват царствено върху скала над малкия град Хойбах. Пейзажът, видим от замъка, не навежда на мисълта, че градчето е център на машиностроенето.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Кунджан Пател споделя, че тъкмо сериозните възможности за професионална реализация на инженери като него го привличат в Източен Вюртемберг. Около 450 000 души живеят в този регион на площ над два пъти по-голяма от тази на Берлин. В региона има много успешни компании, включително и над 300 от секторите на производството на инструменти, машини и съоръжения.
Това е един от многото селски региони в Германия, които същевременно имат икономическа значимост. Според германското правителство около половината икономическо производство на страната, което според последните данни е на стойност около 3,9 трилиона евро, се произвежда в селските региони.
Още: Какво се случва в Германия по отношение на ромите? Доклад очертава притеснителни тенденции
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
Тъй като много млади хора се местят да живеят от селата в градовете, населението тук е дори по-застаряващо, отколкото в градовете. Това е и една от причините регионите като Източен Вюртемберг да се опитват да привличат работници. При това не само от германските големи градове, а и от чужбина. Но мигрантите, за разлика от местното население, нямат семейни връзки в провинцията. Много от тях се опасяват и от по-лоши възможности за професионална реализация, както и от ограничен социален живот в по-малко разнообразната и по-консервативна среда.
Местните университети играят ключова роля
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Кунджан Пател работи за производителя на висококачествени осветителни системи “Рихтер Лайтинг Технолоджис”, чието седалище се намира в Хойбах. Компанията, намираща се в града с 10 хиляди души население, казва, че има 110 служители, идващи от 34 държави. Пател се е присъединил към нея през 2019 година. Нает е, след посещение с международна група студенти от близкия Университет в Аален, където по това време е следвал магистратура.
Убеждаването на чуждестранните студенти да останат след дипломирането им е сред най-ефективните начини за привличане на чуждестранни кадри с висше образование в региона, обяснява Маркус Шмид от Индустриално-търговската камара на Източен Вюртемберг. В противен случай малките и средните компании не биха разполагали с почти никакви възможности да привличат потенциални кандидати за работа от чужбина, допълва Шмид пред ДВ.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Още: Как един германец "откри" България. Какво според него е най-хубавото в нашата държава?
За големите световни компании, базирани тук, това не представлява толкова голям проблем, посочва експертът. Те могат да си позволят сложни кампании за набиране на работници, а освен това разполагат и с разпознаваем бранд.
"В момента можем да удовлетворим нуждата си от квалифицирани работници включително и чрез дейността ни на международния пазар на труда", казва Георг фон Ерфа, шеф на отдел "Човешки ресурси" в "Цайс". Компанията, специализираща в оптиката, предоставя повече от 40 хиляди работни места в цялата си мрежа, но седалището ѝ се намира в Оберкохен - град с 8000 жители.
Малките компании трябва да полагат усилия
С много по-малко ресурси Бернд Рихтер, собственик на “Рихтер Лайтинг Технолоджис”, е трябвало да намери свой начин за изграждане и задържане на разнообразната работна ръка в компанията. Рихтер полага и много усилия в лично качество. От време на време дори посреща нови служители и в своя дом.
Още: В богата Германия: Каква е пенсията там на възрастните хора?
Рихтер казва, че "никога не иска да изключва нищо", що се отнася до наемането на служители. Владеенето на немски език например за него не е основен критерий. Официалният работен език в компанията му е английският. Това удовлетворява напълно Кунджан Пател. Той казва, че изучаването на немски е било най-голямото предизвикателство в живота му в Германия. На служителите на компанията се предлагат и безплатни уроци по немски език.
Според кмета на Хойбах Джой Алемазунг имигрантите трябва да се чувстват не просто толерирани в града, но и приемани. "Когато някой говори с мен и аз не се почувствам различен, тогава се чувствам у дома", заяви Алемазунг пред ДВ. Той знае за какво става въпрос. Кметът се е преместил в Германия от родината си Камерун като студент.
Кунджан Пател е доволен от своя начин на живот в Източен Вюртемберг. "Социалният живот е добър", казва той, допълвайки, че има много събития, дори и извън работата. Това би трябвало да е добра новина и за шефа му. Когато става въпрос за набиране на работници за Източен Вюртемберг, в крайна сметка трябва да се разбере "кой наистина намира удовлетворение тук", казва Бернд Рихтер.
Още: Защо в Русия все още е пълно с германски стоки - въпреки санкциите? Нещо интересно
Източник: Дойче веле
Немски политик отказа да празнува поражението на нацистка Германия
Защо в Германия идват толкова много украинци? Ето каква е месечната помощ за бежанци там