През 2021 година в Германия около 47 500 млади хора са напуснали училище без да завършат 9 клас - първата степен на средно образование, т.нар. Hauptschulabschluss. Това отговаря на малко над 6% от учениците от съответния набор. Нивото е непроменено от 2011 насам, констатира изследване на фондация "Бертелсман". То включва всички ученици, които до края на задължителния период за посещаване на училище не са успели да се сдобият с диплома за завършена първа степен на средно образование.
Още: Русия напредва бавно със строежа на наследника на потопения крайцер "Москва" (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 04.04.25 - Русия е готова за още война, ако Тръмп се провали с мира
Профилът на провалилия се ученик: момче, чужденец
Разликите в различните провинции са големи. Докато в Бавария 5,1% от учениците не успяват да завършат 9 клас в рамките на задължителния период и отпадат от образователната система, то в Бремен те са 10%. "Въпреки положителните развинтия в някои провинции, през последните десет години делът на младежите без завършена първа степен на средно образование така и не намаля", казва Никол Холенбах-Биле от "Бертелсман", която е експертка по темата.
Особено силно засегнати от тенденцията са момчетата и учениците с чуждестранен произход. Момчетата се провалят 1,5 пъти по-често от момичетата, а чужденците - близо 3 пъти по-често от германските си връстници.
Още: Русия отново атакува Харков, има данни за пострадали деца (ВИДЕО)
Без шансове на трудовия пазар
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След срещата с Радев: Вучич покани България на Експо 2027 в Белград
Младежи без завършена първа степен на средно образование нямат почти никакви шансове на трудовия пазар. Според актуалните данни близо две трети от младите хора в Германия, които нямат завършен 9-и клас, си остават без завършено професионално обучение и на възраст между 20 и 34 години. Поради това делът на безработните сред хората без завършено образование е с 6 пъти по-висок, отколкото при останалите.
Фондация "Бертелсман" препоръчва да се оказва интензивна подкрепа та най-слабите ученици - например с помощта на дигитални устройства, които навреме биха могли да разпознават дефицитите и индивидуално да съпровождат учениците в учебния процес.
Германия не може да си позволи на фона на недостига на кадри да остави тези младежи да изпаднат в безизходица.
Още: Ниски разходи за отбрана и сянката на Франко: Защо Испания не се въоръжава?
Още: Русский мир: Да те засмуче канал, а руската армия да обира магазина и да язди магарета (ВИДЕО)
Източник: Дойче веле