Повече от 40% от еврейските общности в Германия са регистрирали случаи на антисемитизъм през последната година, показва публикувано днес проучване.
Още: Белият дом: Тръмп е недоволен и от Путин, и от Зеленски, прости на Уолц (ВИДЕО)
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 01.04.25 - Каква е тайната история на войната в Украйна?
Докладът е публикуван от Централния съвет на евреите на Германия по повод първата годишнина от нападението от 7 октомври срещу Израел, извършено от палестинското екстремистко движение „Хамас“.
Общо 42% от еврейските общности съобщават за случаи на антисемитизъм, като надписи по стени, обиди или заплашителни телефонни обаждания, предаде БТА.
Още: Германия даде оптимизъм на Украйна за дълбоки удари по Русия
Още: Путин обяви най-масовото призоваване на донаборници от 14 години насам
Още: Хърватия след приемането на еврото: Приливът на туристи расте
„Еврейските общности в Германия са в извънредно положение“, заяви съветът.
Всичко за войната в Израел на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Обяснено: Защо Черно море е толкова важно за Украйна и Русия?
Още: Проливен дъжд превърна в реки улиците на гръцки остров (ВИДЕО)
Организацията е получила информация за последиците от войната в Газа, избухнала след нападението от 7 октомври миналата година, от 98 от 105 общности, които представлява.
Около 82% казват, че е станало по-опасно човек открито да живее като евреин в Германия – ръст от четири процента в сравнение с предишното проучване в края на миналата година.
Още: Италианските евреи: Антисемитизмът нараства
Още: Немското разузнаване: През 2030 г. Русия подготвя нападение срещу НАТО
Още: Милиони на улицата, арести, обвинения: Къде е бъдещето на Турция? (ВИДЕО)
Еврейските общности съобщават за повишено участие в дейностите вътре в тях, но са на границата на своите емоционални и организационни възможности.
„Да, общностите оказват подкрепа на членовете си, усещането за общност се засилва, организират се повече събития, хората се адаптират“, заяви Йозеф Шустер, председател на Централния съвет на евреите. „Но над тази адаптация към извънредното положение тегне сянка (на антисемитизъм - бел. ред.). Нашето общество не трябва да позволява еврейският живот да става по-малко видим“, предупреди той.