Членовете на управляващата проруска партия „Грузинска мечта“ гласуваха за отнемане на мандатите на 49 опозиционни депутати в парламента на Грузия. Това се случи на 5 февруари, след като те отказаха да заемат местата си в Народното събрание, защото не го признават за легитимно. Опозицията не зачита резултатите от парламентарните избори през октомври 2024 г., когато "Грузинска мечта" си осигури пълно парламентарно мнозинство.
Всичко това, в комбинация с прокараните анти-ЛГБТ закони и закон за "чуждестранните агенти", копирани от Кремъл, доведе до бурно гражданско недоволство, масови протести и полицейско насилие срещу активисти, журналисти, опозиционери и др.
Още: Грузия оттегля делегацията си от ПАСЕ
Други 12 депутати отказват да участват в заседанията
С гласуването общият брой на грузинските депутати, на практика, намалява до 89 от общо 150-те, избрани на изборите, пише Kyiv Independent. Сметката включва 49 избрани депутати, официално поискали да се откажат от мандатите си в знак на протест, и други 12 опозиционни представители от партията „За Грузия“, които отказаха да присъстват на парламентарните заседания.
Още: Членове на управляващата проруска партия в Грузия счупиха носа на бивш премиер (СНИМКИ)
Опозицията не признава и президента
Снимка: Getty Images
Изборите през октомври бяха оспорвани от опозицията и от международни наблюдатели. Управляващата партия „Грузинска мечта“, основана от олигарха Бидзина Иванишвили, е критикувана за това, че приближава Грузия към Русия и възпрепятства присъединяването ѝ към ЕС. Евроинтеграцията беше замразена поне до края на 2028 г. от премиера Иракли Кобахидзе.
Антизападният политик Михаил Кавелашвили, съюзник на управляващата партия „Грузинска мечта“, беше избран за шести президент на страната на 29 декември - опозицията счита и него за нелегитимен.
Още: Ескалация в Грузия: Протестиращите блокираха път, полицията бие и арестува наред (ВИДЕО)
Предишният президент Саломе Зурабишвили заяви, че ще освободи президентския дворец, но подчерта, че остава единственият легитимен държавен глава. Тя обеща да продължи борбата срещу управляващата партия.
След изборите редица западни държави наложиха санкции на Грузия заради предполагаемото отстъпление от демокрацията. На 27 януари Европейският съюз преустанови действието на част от споразумението си за облекчаване на визовия режим с Грузия.
Още: Опонирала на Кремъл: Арестувана грузинска журналистка обяви гладна стачка