Унгарската разузнавателна агенция е шпионирала служители на ЕС, посещаващи страната, претърсвайки хотелските им стаи и записвайки телефонните им разговори. Това се твърди в сензационно разследване на Direkt36 и De Tijd, пише POLITICO.
Още: Германия осъди друмите на Тръмп, че Зеленски е "диктатор"
Още: Подготвят траурната церемония за папата
Още: Орбан: 500-годишната ера на господство на западната цивилизация приключи
Информационната служба на Унгария – еквивалент на ЦРУ в Будапеща, е насочила ресурси срещу следователи в Европейската служба за борба с измамите – OLAF, която в един момент е проучвала унгарска компания, собственост на зетя на премиера Виктор Орбан.
Още: Кой подслушва Дуда? В кортежа на полския президент откриха "бръмбар"
Още: Заради "остър недостиг на въоръжение": Дания увеличава значително военния си бюджет
Още: Борис Джонсън с интересно обяснение за поведението на Тръмп спрямо Украйна и Зеленски
Докладът на унгарския разследващ медиен център Direkt36 и белгийския вестник De Tijd цитира примери между 2015 и 2017 г., в които служители на ЕС, работещи за OLAF, които са пътували до Унгария, са били физически проследявани по време на пътувания с кола и телефоните им са били подслушвани. В документа се добавя, че обичайна практика на унгарската шпионска агенция е да претърсват хотелските стаи на гостуващите делегации на ЕС и да изтеглят информация от техните лаптопи.
Още: Орбан към ЕС: Размразете ми еврофондовете или блокирам следващия голям бюджет
Още: В Белград: Преподаватели охраняват студентския протест след поредния инцидент
Още: Зеленски: Да признаем наши земи за руски? Няма да го направя (ВИДЕО)
От POLITICO са потърсили коментар от официална Будапеща. „Ние не се занимаваме с фалшиви новини“, отговорил Берталан Хаваси, директор на пресслужбата на кабинета на Орбан. Унгария отдавна е обвинявана в хакване на телефоните на журналисти, активисти и опозиционери, като през 2021 г. местен депутат призна, че правителството е закупило израелски шпионски софтуер. По-рано тази година евродепутат, критикуващ Унгария, също беше обект на кибератака.
Още: Приятелят на Путин Виктор Орбан обсъжда с папата войната в Украйна (СНИМКИ)
Говорител на OLAF каза, че агенцията не коментира конкретни обвинения, но подчерта „важността да могат да извършват своите разследвания за измами, корупция и всякакви други незаконни дейности, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз безпрепятствено“. „Оставаме ангажирани да изпълняваме нашата мисия, с нашите оперативни партньори, безпристрастно и при пълно зачитане на върховенството на закона“, каза говорителят пред POLITICO.
Още: "Великата" руска инженерна мисъл: Селскостопански мрежи срещу украинските дронове (ВИДЕО)
Още: "Никой освен Путин не е искал война в Украйна": Германия е за траен мир
Още: ФСБ: Американското разузнаване е хакнало устройства на Apple на руски дипломати