Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Унгарската "Белене" - пример за слабостта на Европейския съюз

15 декември 2016, 16:00 часа • 3401 прочитания

Казусът със строежа на АЕЦ „Пакш 2“ в Унгария не получи почти никакво медийно внимание в България. А той е показателен за липсата на политическа воля от страна на Европейския съюз.

ЕС е на път окончателно да позволи строежа на новата унгарска ядрена мощност, въпреки очевидните притеснения. И формалната причина, върху която се опира Брюксел, е клауза в договора за създаване на Европейската общност за атомна енергия (ЕВРАТОМ) от 1957 година. ЕВРАТОМ на практика се управлява от ЕС и в нея членуват всички държави-членки на ЕС плюс Швейцария. Според въпросния текст ядрените програми са приоритет на национална политика и регулаторните органи нямат толкова големи правомощия, твърдят от офиса на европейския комисар по конкуренцията Маргрете Вестагер. А самият еврокомисар добавя, че предвид това ЕК не може да задава въпроса защо е предпочетена една технология за добиване на ток пред друга.

Именно в правомощията на Вестагер е да каже дали АЕЦ "Пакш 2" не се строи в нарушение на европейското законодателство по въпросите на конкуренцията – т.е. с непозволена държавна помощ. И това е само едно от тревожните обстоятелства около проекта. Защото:

- изграждането беше дадено на "Росатом" без обществена поръчка, само с директно възлагане. Общият бюджет на проекта е 12 млрд. евро, като "Росатом" взема 10 млрд. евро.

- не е ясно колко ще плаща годишно Унгария – това е секретна информация, според окончателно приет закон на 6 декември.

- надзорът на строежа ще се осъществява от правителството, а не от Унгарската агенция за ядрено регулиране – пак по същия закон, приет на 6 декември.

- преводът на парите минава през "Внешекономбанк", която е в списъка със санкции на ЕС и ѝ е забранен достъпа до капиталовите пазари на ЕС заради политиката на Русия в Украйна.

- според различни оценки има сериозна причина да се очаква, че токът от АЕЦ "Пакш 2" ще оскъпи като цяло предлагането на ток в Унгария.

- Унгария поема 50-годишен ангажимент за ядрена централа и отпадъците ѝ във време, в което възобновяемите енергийни източници поевтиняват, а при ВЕИ няма ядрени отпадъци.

Европейската комисия вече позволи процедурата по директно възлагане на строежа на централа. В момента Маргрете Вестагер проучва дали има нарушение на правилата за държавна помощ. Поведението на ЕК под ръководството на Жан-Клод Юнкер по темата е съвсем различно от това на ЕК по времето на Жозе-Мануел Барозу и това дава основание да се смята, че Вестагер няма да намери причина да каже "не" на АЕЦ "Пакш 2". "Политическите въпроси не са на масата. Брюксел третира АЕЦ "Пакш 2" като изцяло вътрешен за Унгария въпрос, но къде ще е Унгария с тази централа по отношение на Европейския енергиен съюз, за който Брюксел работи толкова години", пита пред „Политико“ Балаш Ромхани, председател на Унгарския институт за фискална отговорност.

Различни коментари сочат, че ЕК не изостря тона спрямо Виктор Орбан, защото Брюксел предпочита него пред крайнодясната унгарска партия "Йобик". Именно "Йобик" не даде на Орбан необходимите два гласа, за да бъде прокарана конституционна поправка за забрана за "групово заселване" на мигранти на унгарска земя. Причината обаче беше, че "Йобик" иска да не се заселват никакви мигранти – включително руснаци. АЕЦ „Пакш 2“ обаче ще се строи от „Росатом“ - не е ли иронично?

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес