ЕС не успя да постигне единодушие по отношение на оспорваните избори във Венецуела, след като Унгария наложи вето на изявление, в което се изразяваше загриженост относно предполагаемите "недостатъци и нередности" при гласуването и се призоваваше за по-голяма прозрачност, предаде БГНЕС. Така, след като показа явно добри отношения с руския диктатор Владимир Путин, Виктор Орбан прави същото за още един диктатор - Николас Мадуро.
Още: Венецуела отзова дипломатите си от 7 държави: Не признават Мадуро (ВИДЕО)
Russia preparing for military intervention in Venezuela? A political scientist spoke about the future of the crisis#Venezuela is on the brink: violent protests have spread across the country after fraudulent elections. Political scientist Oleksiy Buryachenko shared his forecast… pic.twitter.com/Hn48XugLXm
— NEXTA (@nexta_tv) July 30, 2024
Още: Съюзник на Ердоган постави под съмнение гръцкия суверенитет над Додеканезите. Остра реакция на Атина
Ветото на Унгария
Ветото на Унгария подчертава фундаментален недостатък във външната политика на ЕС, според който решенията - включително потенциалните бъдещи санкции срещу Венецуела - трябва да бъдат съгласувани единодушно между 27-те страни членки на блока. Това накара няколко държави, като Германия, да се застъпят за вземане на външнополитически решения с квалифицирано мнозинство.
Президентът на Венецуела Николас Мадуро беше обявен за победител на президентските избори в страната на 28 юли от контролирания от правителството избирателен орган, който му даде около 51% от гласовете срещу 44% за опонента му Едмундо Гонсалес Урутия. Правителството обаче не успя да обясни как са били изчислени и проверени тези резултати.
Още: ЕС се опасява, че Тръмп ще отмени решения на Байдън срещу Русия
Николас Мадуро спечели пореден президентски мандат
Страните от ЕС искаха да приемат съвместно изявление, в което да изразят загриженост относно резултата, но бяха възпрепятствани от позицията на Будапеща, заявиха пред "Политико" двама служители, запознати с дискусиите.
Впоследствие ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел публикува изявлението от свое име, в което се казва, че "достоверни доклади от местни и международни наблюдатели показват, че изборите са били съпроводени с множество недостатъци и нередности".
"Данните, които венецуелската опозиция предостави на обществеността, предлагат коренно различен резултат от обявения" от властите на страната - се казва във второто изявление на Борел. "Докато данните от гласуването не бъдат публикувани и проверени, вече обявените изборни резултати не могат да бъдат признати".
Още: След победата на Мадуро: Мащабни протести и сблъсъци с полицията във Венецуела (ВИДЕО)