Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Унгария започва реформи за борба с корупцията

03 октомври 2022, 22:45 часа • 1189 прочитания

Унгарският парламент започна да приема реформи за борба с корупцията, за да успокои опасенията на Брюксел относно върховенството на закона в страната и да отключи милиарди евро от фондовете на ЕС. Първите две законови промени бяха приети с голямо мнозинство в парламента, твърдо контролиран от партията на Виктор Орбан, сочат резултатите от гласуванията, публикувани на уебсайта на парламента, предава БГНЕС.

Още: Баби палят полицейски коли и банки: Ало измамници сеят хаос в Русия, ГУР ли е мозъкът? (ОБЗОР - ВИДЕО)

Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия

Очаква се правителството на Орбан да приеме 17 ключови промени, целящи да следят отблизо използването на средствата от ЕС и да направят законодателния процес по-прозрачен. Първата поправка ще позволи на хората да подават жалби в съда, за да поискат започване на разследване за корупция. Вторият текст има за цел да засили прозрачността на законодателния процес, като направи задължителна обществената консултация преди приемането на даден закон, което в момента не е обичайна практика. Ще бъде създаден и "независим орган", който да контролира по-добре използването на средствата от ЕС - мярка, която се очаква да бъде приета от парламента във вторник, заедно с други реформи.

Миналия месец изпълнителният орган на Европейския съюз предложи да спре финансирането за Унгария в размер на 7,5 млрд. евро (7,3 млрд. долара). Предложението за спиране е свързано с опасенията, че Орбан, който управлява Унгария от 2010 г. насам, подкопава върховенството на закона и използва парите на ЕС за обогатяване на приближени.

Също така миналия месец Европейският парламент обяви, че Унгария вече не е "пълноценна демокрация" - символичен вот, който разгневи Будапеща. Унгария е и единствената страна, която все още чака зелена светлина от Брюксел за своя план за възстановяване след пандемията, като 5,8 млрд. евро са в процес на разглеждане поради съмнения за корупция. Според експерти централноевропейската държава с население от 10 млн. души е силно зависима от фондовете на ЕС.

Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)

Още: Албания казва край на ТикТок, но все още не завинаги

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес