По време на посещението си в Москва унгарският външен министър обеща да продължи разширяването на унгарската ядрена централа, изграждана от руската държавна ядрена агенция, предаде АФП.
Още: С патерици, но на щурм: Ранени руски войници са хвърляни напред в Украйна (ВИДЕО)
Още: Сигнал за Тръмп: Катастрофираш, ако прибързаш с преговори с Путин за Украйна
Петер Сиярто заяви, че двете страни са се договорили за по-нататъшно сътрудничество в областта на енергетиката, включително за удължаване на опцията Унгария да купува повече газ, отколкото по сегашния си договор, ако е необходимо.
Унгарският министър-председател Виктор Орбан, който поддържаше близки връзки с руския президент Владимир Путин преди Москва да изпрати войски в Украйна, критикува санкциите на ЕС и е категоричен, че централноевропейската страна трябва да продължи да си сътрудничи с Русия за енергийните си нужди, предаде БГНЕС.
Следете развитието на войната в Украйна тук
Още: Децата във Великобритания избраха своя дума на годината, коя е тя
Още: Голям пожар в Грозни, тази нощ много дронове в Ростовска област (ВИДЕО)
Централата в Пакш, южно от Будапеща, е единственото ядрено съоръжение в Унгария и осигурява около 40 % от нуждите на страната от електроенергия. Унгария има за цел да въведе в експлоатация два нови реактора до 2030 г., като изграждането им е част от сделката, сключена през 2014 г. между Орбан и Путин.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Тръмп: Нови санкции срещу Русия, ако Путин не преговаря за мир в Украйна
Сиярто заяви, че страната му се е споразумяла с Русия за промяна на договора за строителство и финансиране на разширението на АЕЦ "Пакш". Той изрази надежда, че Европейската комисия "бързо" ще одобри изменението, "за да можем да продължим напред с тази инвестиция". "Надяваме се, че Европейската комисия не иска да застраши дългосрочната сигурност на унгарските енергийни доставки", каза Сиярто във видеообръщение. "В много случаи те явно се опитват да блокират успешното ядрено сътрудничество между Унгария и Русия в цяла Европа с политически средства и незаконни решения.", допълни той.
Двете страни са се договорили за продължаване на доставките на руски суров петрол за унгарската MOL по петролопровода "Дружба", който минава през Украйна. MOL ще договаря директно с украинските оператори на тръбопровода транзитните такси, добави Сиярто. Той е пътувал до Русия няколко пъти, откакто Москва нахлу в Украйна преди повече от година.
През 2017 г. изпълнителният орган на Европейския съюз разреши разширяването на завода в Пакш, построен по технология от съветската епоха през 80-те години на миналия век, с руски заем в размер на 10 млрд. евро (12,4 млрд. долара).
Още: НА ЖИВО: Кризата в Украйна, 22.01.25 - Краят на войната е приоритет за Тръмп, увери Рубио
Още: Сиярто: България ще осигури транзита на газ за Унгария
Унгария заплаща останалите 2,5 млрд. евро за повече от удвояване на сегашния капацитет на завода. Работата по проекта се извършва от държавната ядрена агенция на Москва "Росатом".
Финландия, член на ЕС и отскоро на НАТО, отмени подобен проект за руска атомна електроцентрала през май миналата година заради руската инвазия в Украйна.