Швеция не е направила нищо, за да повиши доверието в пригодността си за НАТО, създавайки впечатлението, че присъединяването към алианса не е приоритет за страната, каза днес на брифинг Гергей Гуяш, началник на кабинета на унгарския премиер, цитиран от Ройтерс.
Още: Пъйня, Пъйпа и Капутин: Как се появиха оскърбителните прозвища на Путин в Русия (ВИДЕА)
Още: Ал Бано: „Поканиха ме в Русия да пея за края на войната - ще бъде най-късно през октомври“
По думите му Швеция "не е предприела никакви стъпки за укрепване на доверието, за да се превърнат нашите отношения в отношения на съюзници и приятели".
Още: Заради Орбан: ЕП иска съд за ЕК, може да има вот на недоверие към Фон дер Лайен
"Тези отношения в момента са отношения на съюзници от правна гледна точка, но не могат да се смятат за приятелски, поради което трябва да заключа, че за Швеция днес изобщо не е приоритет бързото присъединяване към НАТО", добави той.
Още: Русия бомбардира руснаци, подготвени за евакуация от украинската армия (ВИДЕО)
Още: На косъм от разлив в морето: Проблем с тръбопровод в Гърция
Шведското външно министерство не е отговорило още на изпратено по електронна поща искане от Ройтерс за коментар. Гуяш предложи шведският външен министър или премиер "да се свържат и да попитат какво притеснява унгарския парламент" относно присъединяването на Швеция към НАТО.
Още: 50 млрд. евро помощ: Брюксел е готов да клекне пред Орбан заради Украйна
Още: Приднестровието вече има газ, но не руски
Още: Русия унищожи историческа забележителност в Одеса: Ето какво остана от нея (ВИДЕО)
В отговор на журналистически въпрос той каза, че Унгария иска да избегне да бъде последната страна, която ще ратифицира присъединяването на Швеция към НАТО, но "вероятно няма да успеем да го направим без шведска помощ, и добави: "Защо да е важно за нас, ако не е важно за Швеция?"
Правителството на унгарския премиер Виктор Орбан, което поддържа топли връзки с Москва въпреки руската инвазия в Украйна, многократно обещаваше, че няма да е последното, което ще ратифицира кандидатурата на Швеция, отбелязва БТА. Унгарският парламент, който в момента е в зимна ваканция, ще възобнови работата си към средата на февруари.
Още: Финландски евродепутат поиска да се отнеме правото на глас на Унгария в ЕС
Още: Македонска партия призова за бойкот на певци от бивша Югославия
Още: Самолетен хангар се запали в Германия