Унгария обоснова решението си да закупи руска ваксина срещу коронавирус извън рамките на общата програма за поръчки на Европейския съюз. Външният министър на страната подписа договор в Москва миналия петък за доставка на 2 милиона дози "Спутник V". В интервю за "Евронюз" Петер Сиярто изрази съмнения относно оправдаността на решението на Брюксел да заложи например на американско-германската ваксина "Комирнати" на Pfizer/BioNTech.
Още: Зеленски: Словакия плаща със суверенитета си за евтин руски газ, Фицо помага на Путин
Още: Глобална екокатастрофа: Петролният разлив в Керченския пролив задушава руското крайбрежие (ВИДЕО)
"Производителят, предпочитан от ЕС, доставя повече ваксини за САЩ, Великобритания и Израел, отколкото за държавите-членки на ЕС. Това е факт. Изисква поне обяснение", каза Сиярто. "Или виждаме Великобритания да използва AstraZeneca за ваксиниране на британски граждани. А Европейската агенция по лекарствата все още не е дала разрешение за това. Това също изисква обяснение. Оказва се, че ЕС значително повиши очакванията ни. Сега виждаме, че доставките са много по-бавни и съдържат много по-малко ваксини от очакваното", добави той.
Европейската комисия поиска от посочените производители да обяснят намерението си да доставят по-малко дози от обещаното. Междувременно Унгария е ваксинирала 1,5% от населението си (150 хиляди души) с ваксини, доставени по програмата на ЕС. Медицинският отдел на страната спешно одобри "Спутник V", но много унгарци остават скептични относно употребата на руското лекарство.
"Няма значение откъде е дошла ваксината. За мен е важно дали е одобрен от нашия национален регулаторен орган или от европейския регулаторен орган или не. Мисля, че това е основният въпрос. Знаете ли, сега съм на 42 години и ваксините, които са ми инжектирани през живота, са донесени от изток", продължи Питър Сиярто.
Още: Коледното послание на Кейт Мидълтън, което накара всички да се замислят
Още: Артилерията на Путин ще замлъкне без севернокорейските снаряди и боеприпаси
Европейските правила не забраняват на Будапеща да поръчва лекарства сама извън общата програма за търсене на ваксини - нещо, с което българският здравен министър се оказа незапознат, ВИЖТЕ ТУК! Но заобикаляйки общата програма на ЕС за обществени поръчки, унгарското правителство показва готовност да върви по своя път, в случая към Русия и Китай.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Недоволството в Сърбия не спира: Хиляди на протест срещу правителството (ВИДЕО)
Още: „Този ш**ан Al“: Преводаческите умения на външното министерство на Лукашенко (ВИДЕО)