Унгария, Австрия и Сърбия се договориха да разширят сътрудничеството си в борбата с "незаконната миграция", съобщават сръбските медии. До този ход се стигна след среща на лидерите на страните в унгарската столица Будапеща, предаде БГНЕС.
Още: Европейското разузнаване предупреждава: Путин може да атакува ЕС през 2028 г.
Още: Зеленски: Бяхме измамени, че ще ни приемат в НАТО (ВИДЕО)
Унгарският министър-председател Виктор Орбан заяви на пресконференция, че страната му, заедно със Сърбия и Австрия, са жертви на "незаконна миграция".
"Светът има по-важни проблеми и вниманието обикновено е насочено към тях”, каза той.
"Например руско-украинската война, високите цени на енергията и политиката на санкции засягат всички нас. Затова на имиграцията не се отдава необходимото значение. Всъщност тя е поне толкова важна, колкото и останалите", смята Орбан.
Още: Арестуваха гръцки военен офицер в Солун
Още: Отново кървав акт в Германия: Дете на 2 години е убито при атака с нож
Около 1 млн. души са пристигнали в Унгария от Украйна в резултат на продължаващата война между Москва и Киев, а нелегалните мигранти се опитват да влязат в Унгария от южната граница, добави той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Датски евродепутат към Тръмп за Гренландия: "Върви на ма*ната си" (ВИДЕО)
Още: В Държавната дума поискаха да се разследва убийството на Лермонтов през 1841 г.
"Унгария, Сърбия и Австрия защитават не само себе си, но и Европа." Орбан отбеляза, че сегашната защитна граница на Европа е сръбско-унгарската граница и в интерес на всички е тя да бъде изтласкана още по на юг".
Австрийският канцлер Карл Нехамер заяви, че "нелегалната миграция" към страната му през Сърбия и Унгария се е увеличила.
Според него, системата на ЕС за предоставяне на убежище трябва спешно да бъде променена.
Още: Страх от връщане към корените: Македонската партия в Албания иска забрана за българска фондация
Още: Фицо се уплаши от "преврат" като Майдана в Украйна, спешно затяга мерките
Междувременно сръбският президент Александър Вучич заяви, че увеличаването на броя на "нелегалните мигранти" създава още по-голям проблем в страната му, и добави, че Сърбия не иска да бъде миграционен център.
Говорейки за неотдавнашните икономически предизвикателства, Вучич каза, че Европейската централна банка и държавите-членки на ЕС, трябва да предприемат необходимите мерки, за да защитят стойността на еврото.
"Цените на нефта се повишиха с поскъпването на долара, докато обезценяването на еврото оказа сериозно въздействие върху страните от ЕС", добави Вучич.
По този въпрос Орбан заяви, че Унгария разполага с достатъчно газови резерви, за да посрещне нуждите на потреблението през следващите пет-шест месеца.
Той също така отбеляза, че при необходимост Унгария ще помогне на южната си съседка Сърбия с доставки.
През юли Сърбия закупи още 500 млн. куб. м газ от две унгарски компании за 250 млн. евро.
Газът ще се съхранява в две съоръжения в Унгария до 1 октомври, след което до февруари ще бъдат на разположение по 3 млн. куб. м от този газ на ден.
В края на май Унгария обяви, че ще позволи на Сърбия да съхранява природен газ в нейните съоръжения за съхранение през зимата.