Измеренията на войната включват както мащабните и апокалиптични картини на разрушения, страдащи хора и бежанска вълна, така и редицата човешки истории и детайли от ежедневието на хората там.
Именно един такъв кадър предизвика вълна от тъга и размисъл за бъдещето на културата, духовността и образованието в една Украйна, която никога няма да бъде същата. Доказателство за това е запечатаният исторически кадър от спасяването статуя на Исус Христос от Арменската катедрала в град Лвов и пренасянето ѝ до бункер.
The sculpture of Jesus Christ from the #Armenian Cathedral in #Lviv is being moved into hiding.
— NEXTA (@nexta_tv) March 8, 2022
The last time the statue was removed from the temple was during World War II. pic.twitter.com/5NanIlyJeh
Храмът е построен през XIV век и е под защитата на ЮНЕСКО. Историческата справка показва, че последният път, когато статуята на Христос е била изнесена от катедралата, е през Втората световна война. За това разказва Тим льо Бер, който се занимава с опазване на паметници на културата при бойни действия и авторът на снимката.
⚜️ Jesus Christ statue is taken out from #Armenian Cathedral in #Lviv to be stored in a bunker as prevention. This statue from xv c. is one of the oldest in the city and of high value. Last time it was stored out of place was during WWII.
— Ruzanna_A 🇦🇲 (@avaruza) March 5, 2022
⚜️ Rubens. The Descent from the Cross pic.twitter.com/hUTRsTXxUz
Тим льо Бер публикува и кадри от полагането на специални усилия за опазване на културното наследство в Харков, където също имаше редица бомбардировки.
Kharkiv museum is reported damaged by shelling, collections have been removed and protected. pic.twitter.com/hPXuVHdLQD
— Tim (@TimLeBerre) March 7, 2022
Следете НА ЖИВО: Войната в Украйна