Руска корабна линия, която има връзки с Министерството на отбраната в Москва, превозва оръжия през Босфора до пристанища в Черно море в подкрепа на военните действия на Кремъл. Това твърдят украински официални лица, които призовават Турция да блокира достъпа на плавателните съдове, пише Wall Street Journal.
Още: Зеленски: Украйна не се отказва от НАТО
Киев е поискал от турските власти да предприемат действия срещу най-малко 4 товарни кораба, които според украинците превозват военно оборудване от руска база в Сирия през контролираните от Турция протоци - единствения маршрут от Средиземно към Черно море.
Украйна отправи официален протест до турския посланик в понеделник, след като заяви, че руски товарен кораб "Спарта II" е транспортирал ракетна система за противовъздушна отбрана С-300 през протоците и я е доставил в руското пристанище Новоросийск, близо до Украйна, на 27 август.
„Спарта II“ се управлява от базираната в Москва компания "Оборонлогистикс", която описва основната си цел като задоволяване на транспортните нужди на Министерството на отбраната на Русия за "военни стоки и стоки със специално предназначение". От началото на войната САЩ са наложили санкции на компанията.
Още: Взрив, експлозия - съдбата на голям руски оръжеен склад в Новочеркаск (ВИДЕО)
Още: След разлива: Мъртви делфини изплуваха в Новоросийск (ВИДЕО)
"Оборонлогистикс" заяви в отговор на украинските претенции, че е превозвала товар от зехтин.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Финландският премиер: Русия е постоянна заплаха за ЕС
Още: След нападението в Казан: Путин се закани с унищожителен отговор
Позицията на Турция като пазач на стратегическите протоци Босфор и Дарданели (предмет на международен договор, известен като Конвенцията от Монтрьо) доведе до засилване на дипломатическия натиск върху Анкара от страна на Русия и Украйна. Турция се опитва да запази политическите и търговските си отношения и с двете страни.
В първите дни на руската инвазия през февруари Анкара се позова на конвенцията, за да забрани на руски и украински военни кораби да преминават през Босфора. Това на практика попречи на Москва да подсили черноморския си флот, който претърпя значителни загуби от украинските удари. През април украински ракети потопиха флагмана на флота - ракетния крайцер "Москва".
Макар че конвенцията позволява на Турция да блокира военни кораби от държави във война, договорът има за цел да защити свободата на корабоплаване за гражданските кораби.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Сега Киев иска Анкара да блокира търговски кораби, превозващи руска военна техника, като твърди, че доставките помагат на руските сили в Южна Украйна, където украинците провеждат контраофанзива. В случая със „Спарта II“ Киев твърди, че плавателният съд следва да се счита за военен кораб съгласно условията на договора и да подлежи на забрана.
ОЩЕ: Има ли наистина контранастъпление при Херсон: Какво в действителност се случва
Турското външно министерство не е отговорило на молбата за коментар, пише WSJ. Руското министерство на отбраната - също. Министерството на външните работи на Русия заяви, че въпросът не попада в неговата компетенция.
"В крайна сметка е законно" Русия да пренася оръжия на търговски кораби, казва Йорук Исик - морски експерт и ръководител на консултантската фирма Bosphorus Observer, която анализира дейността в турските проливи. Но според него, "ако има политическа воля", Анкара може да каже на Москва, че подобни действия са неприемливи.
"От юридическа гледна точка не е в правомощията на Турция" да забранява търговски кораби, заявява Алпер Коскун - бивш генерален директор по въпросите на международната сигурност в турското министерство на външните работи. Въпреки това използването на търговски кораби от страна на Русия по този начин е "явна злоупотреба с Конвенцията от Монтрьо и използване на вратичка", добавя Коскун, който е старши сътрудник във Фондацията за международен мир "Карнеги" във Вашингтон.
Преди неотдавнашното пътуване на "Спарта II", което предизвика украинския протест, руските сили в Сирия са преместили батарея С-300 в пристанището на гр. Тартус от място, намиращо се на 65 км източно, според анализ на сателитни изображения, направен от ImageSat International Ltd. Спътниковите изображения и данните за проследяване на корабите показват, че "Спарта II" е пристигнала в Тартус. След като корабът е отплавал, батареята С-300 вече не се е виждала в пристанището, заяви ImageSat.
"Оборонлогистикс" съобщи, че корабът е доставил в Сирия 2000-тонен търговски товар, включващ тръби, електрическо оборудване, промишлени химикали и горива. Според тях плавателният се е върнал обратно, натоварен със зехтин.
При пътуванията си по-рано това лято "Спарта II" е доставила оборудване за сирийската петролна индустрия и беларуски камиони, добавят от компанията. Корабът се е върнал в Русия с плодове и други селскостопански стоки, според версията им.
Друг кораб, контролиран от "Оборонлогистикс" - "Пижма", посети Тартус по-рано тази година. Компанията съобщи, че през май е доставила руски товар, предназначен за съоръжения за ядрена енергия в египетското пристанище Александрия. САЩ наложиха санкции на кораба след нахлуването в Украйна. Според западни служители той е бил използван за превоз на военни доставки.
Според американски служители действията на Кремъл за доставка на оръжия от Сирия са знак, че запасите от определени оръжия и боеприпаси в страната са изчерпани и тя се опитва да ги попълни в периферията на зоните на военните си операции.
Турция затвори въздушното си пространство за руски военни полети от Сирия, заяви турският външен министър Мевлют Чавушоглу през април. Това стана, след като Украйна изрази опасения, че Москва използва маршрутите за полети, за да превозва бойци към Украйна, твърдят дипломати.
Руски официален представител, запознат с операциите на Русия в Сирия, заяви пред WSJ, че страната е "идеално място за поддържане на натиска върху НАТО".