Швеция получи искане от Украйна за прехвърляне на изтребители "Грипен" и то се разглежда, заяви шведският министър на отбраната Пал Йонсон на 15 февруари.
Тези самолети обаче са много важни за отбраната на Швеция, добави той. Според него приоритет за Стокхолм засега е укрепването на противовъздушната отбрана на Украйна.
Шведското правителство е предоставило на Украйна военна помощ в размер на около 1 млрд. евро и е готово да продължи подкрепата си, каза Йонсон, цитиран от "Европейска правда".
Решението дали да се предоставят на Киев западни изтребители "не е най-спешният въпрос в момента", заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг вчера, преди срещата на министрите на отбраната на Алианса.
По-рано няколко западни представители заявиха пред "Файненшъл таймс", че нуждите на Украйна от боеприпаси и противовъздушна отбрана надхвърлят дългосрочните искания, като например изтребители, тъй като Русия започна новата си офанзива.
На 9 февруари президентът Володимир Зеленски заяви, че "няколко" европейски лидери са изразили готовност да предоставят на Украйна изтребители и други необходими оръжия, без да дава повече подробности.
Междувременно единствено Полша публично показа готовност да изпрати изтребители на Украйна - но заяви, че доставката се нуждае от одобрението на НАТО.
Западът не е склонен да прехвърля самолети на Украйна, след като даде зелена светлина за модерни танкове, тъй като се опасява от ескалация на напрежението с Русия.
Вчера германският министър на отбраната Борис Писториус направи важно уточнение: „Сега приоритет е да подсигурим въздушното пространство на Украйна. Когато небето над Украйна остане безопасно в следващите три до четири месеца, тогава можем да говорим за допълнителни стъпки“, заяви той, визирайки изтребителите.
ОЩЕ: НАТО увеличава със 7 пъти бойната готовност, важно уточнение за изтребителите