Правителството на Украйна обяви, че големият пожар в Чернобилската забранена зона не заплашва авариралата преди над 3 десетилетия АЕЦ, съобщава БГНЕС, позовавайки се на АФП.
Още: Коледното послание на Кейт Мидълтън, което накара всички да се замислят
Още: Артилерията на Путин ще замлъкне без севернокорейските снаряди и боеприпаси
"Няма опасност нито за реактора, нито за складовото помещение край него", каза един от директорите на Украинската национална служба за борба с бедствията Владимир Демчук.
Огънят гори от 10 дни в горите, които заобикалят ядрената електроцентрала, която аварира през 1986 г. Киев мобилизира самолети и хеликоптери, които подпомагат 400 пожарникари в борбата с пламъците.
Пожарите не са рядкост в Чернобилската забранена зона, но "Грийнпийс" твърди, че този е най-големият, откакто избухна единият реактор на АЕЦ-а преди 34 години. Според неправителствената организация, най-близкият до централата огнен фронт е само на 1,5 километра от гигантският купол, който покрива избухналия реактор.
Още: Недоволството в Сърбия не спира: Хиляди на протест срещу правителството (ВИДЕО)
Още: „Този ш**ан Al“: Преводаческите умения на външното министерство на Лукашенко (ВИДЕО)
Експерти твърдят, че пожарът е с площ 20 хиляди хектара и не бива да бъде подценяван.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: ГУР: Склад за части за дронове в "Шахед" изгоря при "мистериозен пожар"
Още: Тръмп и Путин продължават да се готвят за "мир в Украйна" (ОБЗОР - ВОЙНА)
Според Ярослав Емеляненко, който ръководи асоциацията на туристическите гидове в Чернобил, пожарът вече е достигнал града-призрак Припят, който е основна туристическа забележителност. Емеляненко нарече положението "критично".
Директорът на държавната екологична служба Егор Фирсов написа преди няколко дни, че пожарът е повишил нивата на радиация в района на централата. Правителството на Украйна каза, че няма по-високи нива на радиация и Фирсов изтри поста си от социалните мрежи.
Чернобилската забранена зона е в радиус от 30 километра от авариралата АЕЦ. Останалите 3 реактора на Чернобил продължиха да работят и след избухването на четвъртия, като централата беше затворена окончателно през 2000 година.
Още: Украйна и токът през зимата: Мерките, за да има електричество
Още: Критично остава състоянието на пострадалите от кървавата баня в Магдебург