Украинският премиер Денис Шмигал обяви кратък двугодишен график за осигуряване на членство в ЕС, който със сигурност ще доминира в дискусиите по време на историческата среща на върха ЕС-Киев тази седмица.
Още: Нападателят от Магдебург: Незабележим и потаен
Още: Заподозреният за нападението в Магдебург е с повдигнати обвинения (ВИДЕО)
Проблемът? Никой в ЕС не смята, че тези 2 години са реалистичен период за евроинтеграцията на нападнатата от Русия страна.
"Имаме много амбициозен план да се присъединим към Европейския съюз през следващите две години", каза Шмигал пред Politico. "Така че очакваме, че тази година, през 2023 г., вече ще можем да проведем този предварителен етап на преговори за влизане".
Така той хвърли ръкавицата към Брюксел, който се опитва да запази украинското членство за по-напред в бъдещето.
Още: Германия се готви за хибридна атака от Русия
Миналата година френският президент Еманюел Макрон заяви, че може да минат "десетилетия", преди Украйна да се присъедини. Дори лидерите на ЕС, които подкрепиха предоставянето на статут на страна кандидат през юни миналата година, признават, че перспективата за реално присъединяване на Киев е отдалечена на доста години напред. В крайна сметка държави кандидатки като Сърбия, Турция и Черна гора чакат с десетилетия.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: По-малко от 10 дни по-късно: Позната руска петролна рафинерия пак гори (ВИДЕО)
Темата с евроинтеграцията на Украйна е "главоблъсканица за ЕС", пише Politico. Мнозина твърдят, че Брюксел има особена отговорност пред Киев. В края на краищата - именно яростта на украинците от решението на президента Виктор Янукович да се оттегли от споразумението за политическо и икономическо асоцииране с ЕС по нареждане на Русия предизвика въстанието на Майдана през 2014 г. Както се изрази председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен: Украйна е "единствената страна, в която хората бяха застреляни, защото се увиха в европейското знаме".
Близките съюзници на Украйна в ЕС - като Полша и балтийските страни - твърдо подкрепят стремежа на Киев за членство, тъй като го възприемат като демокрация, която се противопоставя на агресора. Много държави от старата гвардия на ЕС обаче са доста по-предпазливи, тъй като Украйна може да размие техните собствени правомощия и привилегии. Украйна и Полша - с общо население от 80 милиона души - биха могли да се обединят, за да съперничат на Германия като политическа сила в Европейския съвет, а някои твърдят, че Киев би бил прекалено голям "изтощител" на бюджета на ЕС.
Шмигал заяви, че се надява в петък Украйна да постигне "значителен напредък", особено в конкретни области - споразумение за безвизов режим за промишлени стоки, спиране на митата върху украинския износ за още една година, "активен напредък" по присъединяването към схемата за разплащания SEPA (Единна зона за плащания в евро) и включването на Украйна в зоната за мобилен роуминг на ЕС. "Очакваме напредък и ускоряване на пътя ни към подписването на тези споразумения", каза той.
Още: Германската полиция разкри подробности за нападението в Магдебург
Още: 36-годишна дама оглави новото исландско правителство (СНИМКА)
Горещата тема, а и една от основните въпросителни пред присъединяването на Украйна към ЕС, ще бъде борбата с корупцията. Заместник-министърът на инфраструктурата беше уволнен, а заместник-министърът на външните работи се оттегли този месец заради скандали, свързани с военни печалби при обществени поръчки. Имаше и още чистки - четете повече тук.
"Нуждаем се от реформирана Украйна", заяви един от високопоставените служители на ЕС, който участва дейно в подготовката на срещата на върха. "Не можем да имаме същата Украйна, каквато беше преди войната".
Шмигал настоява, че правителството на Володимир Зеленски се отнася сериозно към този проблем. "Имаме подход на нулева толерантност към корупцията", каза той, като посочи "светкавичната скорост", с която бяха отстранени високопоставени служители този месец. "За съжаление, корупцията не се е родила вчера, но ние сме сигурни, че ще я изкореним", добави премиерът и открито заяви, че това е ключово за пътя на страната към ЕС.
Той също така заяви, че правителството е готово да преразгледа законодателството относно Конституционния съд на страната, за да отговори на изискванията както на Европейската комисия, така и на Венецианската комисия. Промените могат да бъдат направени още тази седмица - преди срещата на върха, каза Шмигал.
Въпреки че Украйна обяви реформа на Конституционния съд, особено по отношение на начина на назначаване на съдиите, Венецианската комисия все още има опасения относно правомощията и състава на консултативната група от експерти - органът, който подбира кандидатите за съда. Целта е да се избегне политическа намеса.