Руското министерство на отбраната полага три едновременни и припокриващи се усилия за създаване на сили, които да се справят с краткосрочните и средносрочните изисквания на войната в Украйна. Същевременно то провежда дългосрочно преструктуриране, за да се подготви за потенциална широкомащабна конвенционална война срещу НАТО в бъдеще, анализира американският мозъчен тръст Институт за изучаване на войната (ISW).
Още: Време за равносметки от фронта в Украйна (ВИДЕО)
Войната в Украйна пречи на Русия за другата ѝ цел
Експертите посочват, че руският министър на отбраната Сергей Шойгу и началникът на Генералния щаб Валерий Герасимов формулират обявеното дългосрочно преструктуриране на силите на Русия като увеличаване на конвенционалните способности срещу НАТО. Руското военно министерство (МО) също така създава нови формирования, предназначени за подсилване на позициите в Украйна, отделно от структурата на руските сили в мирно време. Става въпрос за няколко нови структури в окупираните райони и под командването и контрола на оперативни "групировки на силите" в Украйна, а не в рамките на съществуващите руски военни окръзи.
Изглежда обаче, че МО подкопава усилията си за дългосрочно преструктуриране, като придвижва някои нови формирования - вероятно предназначени първоначално за стратегически резерв - за бързо подкрепление на руските сили в Украйна. Става въпрос за поне 6 структури. Три формации пък са в процес на формиране в момента, като все още не са в Украйна. Става дума за 104-а въздушнодесантна дивизия, 299-и гвардейски парашутен полк и 119-и парашутен полк.
Това движение на новосъздадени и недостатъчно боеспособни формирования към Украйна вероятно ще попречи на постигането на паралелната цел за преструктуриране на руските сухопътни сили, за да се ориентират към конвенционална война с НАТО като основен противник, пише ISW.
Още: Сами се прецакват: Заради лъжливи доклади руското командване прави грешки (ВИДЕО)
Промените в структурата на руската армия
Шойгу за първи път предложи серия от промени в структурата на силите и военни реформи през декември 2022 г., а руският диктатор Владимир Путин подбра и одобри някои от тях през януари тази година. Те включват: повторно разделяне на Западния военен окръг на Московски и Ленинградски военен окръг; създаване на "самодостатъчни групировки от войски" в окупирана Украйна; формиране на нов армейски корпус, три нови мотострелкови дивизии и две нови въздушно-щурмови дивизии; и реорганизиране на 7 съществуващи отделни мотострелкови бригади в мотострелкови дивизии.
Руската армия вече е в процес на прилагане на тези промени на ниво военен окръг, изгражда няколко от новите формирования от ниво армия до равнище бригада и вече е изпратила няколко от тези формирования в Украйна.
Още: Зеленски: Украйна се готви за зимни удари по инфраструктурата си (ВИДЕО)
Снимка: Getty Images
Министерството на отбраната е в процес на премахване на Северния флот като самостоятелно командване, за да възстанови Московския и Ленинградския военен окръг. Като формирование, равностойно на военен окръг, за Северния флот вече тече процес на прехвърляне на сухопътните, авиационните и зенитно-ракетните му сили към Западния военен окръг. Военноморските му сили ще се присъединят към руския флот до 1 декември.
През 2010 г. руското МО обединява двата окръга, а през 2014 г. се отделя допълнителна част, за да се формира Обединеното стратегическо командване на Северния флот. Преструктурирането на военните окръзи през 2010 г. беше критикувано от руски военни анализатори като "необмислено намаляване на военните части". През 2022 г. пък бе заклеймено като неефективно, когато се прилага към пълномащабната инвазия на Русия в Украйна.
Още: Украйна в НАТО: Конкретна идея. Германия удвоява военната помощ за Киев (ВИДЕО)
Русия разделя Западния военен окръг, за да се фокусира върху НАТО
Възстановяването на Московски и Ленинградски окръг вероятно има за цел да създаде структури, необходими за съсредоточаване и управление на операциите в северозападното и западното направление. Понастоящем Западният военен окръг (ЗВО) е ориентиран към североизточната част на украинската граница, Беларус и руската граница с НАТО - т.е. балтийските републики. Следователно, стратегическата насоченост на ЗВО е разтеглена между подкрепата на руските операции в Украйна и позиционирането срещу НАТО. Присъединяването на Финландия към НАТО и очакваното присъединяване на Швеция изостри позицията на Москва срещу Алианса.
Ако руското МО възстанови границите на двата западни окръга отпреди 2010 г., Ленинградският ще граничи с Финландия, Швеция и Арктика, а Московският - със Североизточна Украйна и Полша. Това ще разпредели командната тежест на руските сили, насочени срещу НАТО, между два пълноценни окръга, ще укрепи руските възможности за проектиране на мощ по финландската граница и вероятно ще даде възможност на Московския окръг да приоритизира операциите в Украйна по руско-украинската граница, както и през Беларус. Не е ясно обаче кога възстановяването на двата окръга ще бъде напълно завършено, пише ISW.
Още: Русия и Китай синхронизираха стратегиите си за Близкия Изток
"Самодостатъчните сили"
Освен това руското МО формализира няколко временни щаба и структури на силите на руските части, действащи в Украйна. Още на 17 януари Шойгу обяви, че МО ще създаде "самостоятелни групи сили" в окупираните земи. Тази промяна може отчасти да има за цел да подпомогне претенцията на Русия, че е анексирала тези окупирани територии. "Самодостатъчните" войскови групировки, за които говори Шойгу, могат да бъдат изцяло командвани от окупираните земи на Украйна, за разлика от сега, когато силите там са командвани от съществуващите щабове в Русия.
Още: Мария Захарова: Да разбирам ли, че ЕС зачете победата на Русия в Украйна?
Спецификите на тази нова структура остават неясни, като се има предвид, че двете групировки на силите, които вече са базирани в окупирана Украйна - Първи армейски корпус на Донецката народна република (ДНР) и Втори армейски корпус на Луганската народна република (ЛНР) - технически вече са подчинени на Осма комбинирана армия на Южния военен окръг (ЮВО). Неговият щаб се намира в Ростов на Дон в Руската федерация. Възможно е Шойгу да е сигнализирал за намерението си окупираните Херсонска и Запорожка област да изградят свои собствени групировки от сили, които ще се командват изцяло от окупираната Украйна.
Анализаторите от ISW съобщават, че ще направят оценка на вероятните последици от средносрочното и дългосрочното преструктуриране на силите на Русия върху руската военна заплаха както за Украйна, така и за НАТО в доклад, който предстои да бъде публикуван през 2024 г.
Още: Украйна в бойна готовност да атакува руската петролна инфраструктура