Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Украйна е разработила дрон, способен да удари чак в Сибир: The Economist

19 април 2024, 13:17 часа • 9688 прочитания

Украйна е разработила безпилотен самолет с обсег на полета около 3 хиляди километра, който може да атакува цели дори в Сибир, пише британското издание The Economist.

Става дума за дрона "Сокол-3000", който е разработен от украинската компания "Луч". Максималният му обсег на полета е до 3300 км.

Според източници на германския таблоид Bild пък около десет производители на безпилотни машини са предложили на украинските военни дронове с обсег на полета до 2500 км.

Още: Bild: Украйна е копирала най-доброто оръжие на Путин (ВИДЕО)

Област с 80 военни бази може да стане цел на Киев

Всичко това означава, че Урал, Далечният север на Русия, а също и Сибир, могат да попаднат в зоната на въздействие на украинските въоръжени сили. Така например украинските дронове ще могат да достигнат до Мурманска област, където има около 80 военни бази. В това число влиза летище Оленя, откъдето с ракети на борда излитат стратегически бомбардировачи, имащи за цел да поразят Украйна, пише The Economist.

Още: За първи път: Украинските ВВС унищожиха руски бомбардировач Ту-22М3 (ВИДЕО и СНИМКИ)

Снимка: дрон "Шахед", Getty Images

Досега най-далечният удар на украинските сили е по Татарстан - субект в състава на Руската федерация, който се намира на 1300 км от фронтовата линия. Нападението в началото на април беше извършено от безпилотен самолет UJ-22 украинско производство. По-рано се смяташе, че максималният му обсег на полета не надвишава 800 км.

Друг удар бе извършен с помощта на дрон, базиран на украинския ултралек самолет Aeroprakt A-22 Flying Fox. Украинците удариха петролна рафинерия и зона в Татарстан, където руснаците сглобяват ирански дронове "Шахед".

Още: Дрон с обсег 3000 км и 300 кг бойна глава: С това ли Украйна порази Татарстан? (СНИМКА)

Украйна е инвестирала стотици милиони долари в безпилотни летателни апарати с голям обсег на действие, способни да търсят и поразяват далечни цели. В момента такива дронове се произвеждат от "половин дузина компании", пише The Economist.

Още: Не могат да бъдат заглушени: Украинските дронове с изкуствен интелект, подпалващи руските рафинерии (ВИДЕО)

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес